DIY – odnawiamy starą, metalową tacę – farba tablicowa

Iza: Jak bardzo szybko i bardzo efektownie odnowić starą tacę dzięki farbie tablicowej? Dziś pokażemy Wam metamorfozę starej, metalowej tacy. Przy użyciu farby tablicowej możecie z niej zrobić fajną dekorację wiszącą albo po prostu tacę, z opcją pisania wesołych wiadomości. Film z pełnym tutorialem znajdziecie na dole. Jest to bardzo łatwa metamorfoza, a efekt jest bardzo gustowny. Taka taca wpisze się w styl prowansalski, farmhouse, skandynawski oraz shabby chic.

Projekt  recykling tacy farbą tablicową przygotowałyśmy dla redakcji Moje Mieszkanie, tutorial jest dostępny w wersji drukowanej (dodatek specjalny – numer październikowy)

Do wykonania metamorfozy potrzebujecie:

 1. starej metalowej tacy, lub innej. My miałyśmy dwa egzemplarze
 2. farby tablicowej w dowolnym kolorze
 3. pędzli: cienkich i grubych, opcjonalnie wałka ale niezbyt wygodnie się nim maluje tacę
 4. kleju na gorąco lub innego dobrego kleju
 5. dowolnych dodatków, wedle uznania :koronek, wstążek, kwiatków, czego chcecie

 

Wykonanie tacy jest bardzo proste.

Na początek szlifujemy tacę papierem ściernym, usuwamy wszystkie zadry i nierówności oraz w naszym wypadku rdzę.  Taca jest naprawdę stara i swoje przeszła, była też lekko skorodowana.

Przecieramy ściereczką, ja zwrobiłam to na wilgoto i poczekałam, aż wyschnie.

Malujemy cienkim pędzelkiem brzegi, tym samym wyznaczamy sobie granicę. To bezpieczny sposób, jeśli nie malujesz zbyt często.

Grubszym pędzlem  lub wałkiem malujemy środek tacy.

Czekamy aż farba wyschnie i malujemy jeszcze dwa razy ( trzy warstwy pozwolą Ci spokojnie pisać po tablicy i zmywać napisy bez problemu). Dzięki temu Twoja dekoracja posłuży Ci na dłużej.

Jeśli masz ochotę, ozdób tacę koronkami, kwiatkami innymi dekoracjami. Możesz też zostawić ją w stanie surowym. Aby przykleić zawieszki użyj sznurka lub koronki i przymocuj z drugiej strony klejem.

Zdecydowałyśmy się na metalowe tace ponieważ fajnie wpisują się w styl farmhouse i shabby chic, lubiany przez nas i naszą kuchnię.

Taka taca może być wykorzystana na weselu w stylu wiejskim. Kilka tac stworzy klimat, może pełnić funkcję drogowskazów lub tablic informacyjnych. Taca sprawdzi się także do wystroju lokalu, przyjęcia lub po prostu w domu.

Taca może być także używana w kuchni do podawania posiłków lub dekoracji. Możesz także zostawić na niej miłą wiadomość dla kogoś z domowników.

Zobacz pełen tutorial filmowy krok po kroku

Zobacz nasze DIY na dekoracje domu, przyjęć, pomysły na prezent

zobacz nasze DIY wnętrzarskie

12 thoughts on “DIY – odnawiamy starą, metalową tacę – farba tablicowa

 1. Extra… Tym bardziej ze napis czy rysunek można zawsze zmienić 😊

 2. polecam, spawdza się, zwłaszcza jako zawieszka

 3. ja swoje mam od mamy ale na olx też można znaleźć

 4. Karina, nie radzi sobie dobrze. Te fotki pomalowanych stolików to bajer. Wystarczy, że dziecko mocniej przyciśnie kredę i dosłownie ryje warstwy. Do stolika dla dziecka, przeznaczonego do rysowania warto brac mały blat i stolik po czasie się zniszczy. O wiele lepiej sprawdza sie powierzchnia pionowa, drzwi lub tablica, nacisk jest mniejszy. A co do kuchennych zastosować. Gorący kubek zostawia ślad, będzie widać rysy. Tablicówka jest ścieralna, na blat szkoda.

 5. Ciekawa jestem jak tablicowka radzi sobie z wylana zupą czy gorąca kawą, myślałam bowiem o patraktowaniu nią całego blatu w kuchni ale boję się, że szybko by się ten efekt popsuł. Tacki przepiękne i chyba sobie kupię specjalnie mała puszeczkę i pobawie się ze swoimi 😊

 6. Tak sie składa, że mam taka podobną tace do zagospodarowania😊

Możliwość komentowania jest wyłączona.