DIY – odnawiamy starą, metalową tacę – farba tablicowa

Iza: Jak bardzo szybko i bardzo efektownie odnowić starą tacę dzięki farbie tablicowej? Dziś pokażemy Wam metamorfozę starej, metalowej tacy. Przy użyciu farby tablicowej możecie z niej zrobić fajną dekorację wiszącą albo po prostu tacę, z opcją pisania wesołych wiadomości. Film z pełnym tutorialem znajdziecie na dole. Jest to bardzo łatwa metamorfoza, a efekt jest bardzo gustowny. Taka taca wpisze się w styl prowansalski, farmhouse, skandynawski oraz shabby chic.

Projekt  recykling tacy farbą tablicową przygotowałyśmy dla redakcji Moje Mieszkanie, tutorial jest dostępny w wersji drukowanej (dodatek specjalny – numer październikowy)

Do wykonania metamorfozy potrzebujecie:

 1. starej metalowej tacy, lub innej. My miałyśmy dwa egzemplarze
 2. farby tablicowej w dowolnym kolorze
 3. pędzli: cienkich i grubych, opcjonalnie wałka ale niezbyt wygodnie się nim maluje tacę
 4. kleju na gorąco lub innego dobrego kleju
 5. dowolnych dodatków, wedle uznania :koronek, wstążek, kwiatków, czego chcecie

 

Wykonanie tacy jest bardzo proste.

Na początek szlifujemy tacę papierem ściernym, usuwamy wszystkie zadry i nierówności oraz w naszym wypadku rdzę.  Taca jest naprawdę stara i swoje przeszła, była też lekko skorodowana.

Przecieramy ściereczką, ja zwrobiłam to na wilgoto i poczekałam, aż wyschnie.

Malujemy cienkim pędzelkiem brzegi, tym samym wyznaczamy sobie granicę. To bezpieczny sposób, jeśli nie malujesz zbyt często.

Grubszym pędzlem  lub wałkiem malujemy środek tacy.

Czekamy aż farba wyschnie i malujemy jeszcze dwa razy ( trzy warstwy pozwolą Ci spokojnie pisać po tablicy i zmywać napisy bez problemu). Dzięki temu Twoja dekoracja posłuży Ci na dłużej.

Jeśli masz ochotę, ozdób tacę koronkami, kwiatkami innymi dekoracjami. Możesz też zostawić ją w stanie surowym. Aby przykleić zawieszki użyj sznurka lub koronki i przymocuj z drugiej strony klejem.

Zdecydowałyśmy się na metalowe tace ponieważ fajnie wpisują się w styl farmhouse i shabby chic, lubiany przez nas i naszą kuchnię.

Taka taca może być wykorzystana na weselu w stylu wiejskim. Kilka tac stworzy klimat, może pełnić funkcję drogowskazów lub tablic informacyjnych. Taca sprawdzi się także do wystroju lokalu, przyjęcia lub po prostu w domu.

Taca może być także używana w kuchni do podawania posiłków lub dekoracji. Możesz także zostawić na niej miłą wiadomość dla kogoś z domowników.

Zobacz pełen tutorial filmowy krok po kroku

Zobacz nasze DIY na dekoracje domu, przyjęć, pomysły na prezent

zobacz nasze DIY wnętrzarskie
 • Świetny pomysł. Kwiatki to może nie mój klimat, ale koronka super.
  Pozdrawiam

 • Agnieszka Ślusarczyk

  Extra… Tym bardziej ze napis czy rysunek można zawsze zmienić ?

 • Efekt wow, jestem pod wrażeniem, bo wygląda naprawdę dobrze

 • Świetny pomysł! Niewielki koszt, a można zyskać w domu zupełnie nowy przedmiot.

 • Iza Jurasik-Kamińska

  polecam, spawdza się, zwłaszcza jako zawieszka

 • Iza Jurasik-Kamińska

  dzięki, miło mi

 • Iza Jurasik-Kamińska

  ja swoje mam od mamy ale na olx też można znaleźć

 • Iza Jurasik-Kamińska

  Karina, nie radzi sobie dobrze. Te fotki pomalowanych stolików to bajer. Wystarczy, że dziecko mocniej przyciśnie kredę i dosłownie ryje warstwy. Do stolika dla dziecka, przeznaczonego do rysowania warto brac mały blat i stolik po czasie się zniszczy. O wiele lepiej sprawdza sie powierzchnia pionowa, drzwi lub tablica, nacisk jest mniejszy. A co do kuchennych zastosować. Gorący kubek zostawia ślad, będzie widać rysy. Tablicówka jest ścieralna, na blat szkoda.

 • Ciekawa jestem jak tablicowka radzi sobie z wylana zupą czy gorąca kawą, myślałam bowiem o patraktowaniu nią całego blatu w kuchni ale boję się, że szybko by się ten efekt popsuł. Tacki przepiękne i chyba sobie kupię specjalnie mała puszeczkę i pobawie się ze swoimi ?

 • Jakie piękne tace! Będę szukać podobnych na pchlim targu 🙂

 • Magda

  Bardzo fajny pomysł na odnowienie starej tacy! 🙂

 • Holly Lu

  Tak sie składa, że mam taka podobną tace do zagospodarowania?