Jak urządzić dom z duszą wg zasad Montessori?

Montessori w stylu scandi, czyli 9 wskazówek eksperta, jak stworzyć dom z duszą.

Co wspólnego mają  styl skandynawski i popularna ostatnio pedagogika Montessori? Otóż bardzo dużo, ponieważ  stawiają na pierwszym miejscu komfort domowników, umożliwiając im harmonijne i radosne korzystanie ze wspólnej przestrzeni.

 

 

żródło behance.net

 

Gdy myślimy o stylu skandynawskim, używamy określeń: prostota, praktyczność, ekologia. Te same wartości są podstawą pedagogiki Montessori. Jeśłi chcesz urządzić swoje mieszkanie tak, by wszyscy czuli się w nim komfortowo, poznaj 9 zasad aranżowania przestrzeni przyjaznej domownikom –dużym i małym.

 1. PRAKTYCZNOŚĆ

Pomóż mi zrobić to samodzielnie – głosi naczelna zasada Montessori, zachęcając tym samym dzieci do czynnego udziału w domowych obowiązkach, nazywanych “praktycznym życiem”. To, co dla nas jest nudnym procesem nakrywania do stołu czy rozwieszania prania, dla dziecka może być interesującą przygodą. Dzieci kochają bawić się w dorosłych. Zapraszając dzieci do wykonywania prac domowych, budujemy w nich poczucie własnej wartości.

Jeśli umieścimy przedmioty użytku codziennego w zasięgu dziecka, będzie ono z nich korzystać.  Zyskamy wiele – od radości z obserwacji naszych pociech, po wolne chwile dla siebie, gdy okaże się, że dziecko samo się ubiera, czy nalewa wody.

źródło themontessorinotebook.com

Oto kilka wskazówek, jak stworzyć przestrzeń zachęcajcą do samodzielności:

  • przedpokój: powieś haczyk na wysokości wyciągniętej ręki dziecka – samo odwiesi kurtkę. Dodaj stołeczek – samodzielnie założy buty. Powieś lustro, by dziecko mogło zobaczyć swoje odbicie. Przecież każdy zerka w lusterko przed wyjściem z domu:)

  • łazienka: na małej półce (nada się do tego niski stolik nocny) postaw miskę z wodą, kubek z przyborami hignienicznymi. Dziecko chętnie o siebie zadba, jeśli stworzymy mu do tego warunki.

  • kuchnia: umieść na niskiej półce nalewak z wodą, nietłukące się talerze i sztućce – w szafce dostępnej dla dziecka. Niech znajdą się tam podkładki i ściereczka do wycierania rozlanej wody. Nie będziesz słyszeć już co chwilę: „Mamooo, piiić”.

  • salon; wstaw niski stół z krzesłami, niech dziecko również ma przestrzeń wypoczynkową, zaaranżuj kącik czytelniczy z książkami dostępnym dla malucha. Dzieci chętniej sięgają po książki ustawione frontem.

    

   2.MINIMALIZM

Minimalizm nie oznacza rezygnacji z indywidualnego charakteru mieszkania. Ma on uwolnić przestrzeń, której i tak zazwyczaj nam brakuje. Pozbądźmy się części zabawek, którymi zagracone są pokoje dziecięce – przecież i tak nie są używane. Często dla dziecka najciekawsze zabawki to przedmioty codziennego użytku. Kto z nas nie lubił buszować w kuchennych szafkach czy skrzynce z narzędziami taty?

 

źródło:themontessorinotebook.com
 1. PORZĄDEK

Porządek to zasada wprowadzająca do domu ład i umożliwiająca atrakcyjne arnżowanie przestrzeni. Utrzymanie porządku buduje w dzieciach  poczucie bezpieczeństwa, a dorosłym przynosi spokój. Jeśli powiesimy zmiotkę i szufelkę na wysokości ręki dziecka, będzie ono z nich korzystać. Szmatka do wycierania kurzu (czy ekologiczny płyn do mycia szyb, który jest hitem zabawowym kilkulatków) będzie używana przez dziecko, o ile sami po nią od czasu do czasu sięgniemy., dając mu przykład. W utrzymaniu porządku pomocne są również pojemniki i kosze wykonane z naturalnych materiałów. Ważne jest podzielenie przestrzeni domu na konkretne czynności: w miare naszych mozliwości, stwórzmy miejsce odpoczynku, wspólnych posilków czy mozliwości pobycia w samotności.

źródło:elternvommars.com
 1. PIĘKNO

„W otoczeniu istnieją niewyczerpane źródła przyjemnych doznać estetycznych” pisała Maria Montessori. W metodzie Montessori dużą wagę przykłada się do piękna otoczenia i samych przedmiotów – tak samo jak w stylu skandynawskim.  Ważne jest, by w naszym domu zagościła sztuka. Na wysokości wzroku dziecka zawieśmy obrazy lub fotografie, przystrójmy dom kwiatami, przedmiotami wykonanymi ręcznie, dekoracjami, które pobudzają wyobraźnię.

 

źrodło: thelilypadcottage.com
źródło.thelilypadcottage.com
źródło:thelilypadcottage.com

 1. BEZPIECZEŃSTWO

W domu Montessori nie ma otwartych kontaktów, widocznych kabli, odkrytych przewodów czy zbyt łatwo otwierających się szuflad. Zarówno dzieci jak i rodzice czują sie w nim bezpiecznie.

 

 1. JAKOŚĆ

Sprzęty domowe w stylu skandynawskim, tak jak meble czy pomoce Montessori charakteryzuje trwałość, jakość wykonania oraz rodzaj materiału. Są one wykonane często z drewna, szkła, ceramiki i naturalnych tkanin.

źródło: frommoontomoon.blogspot.com

 

 1. OŚWIETLENIE

Choć pochodzą z przeciwnych granic kontynentu, styl skandynawski i włoska pedagogika Montessori cenią naturalne światło słoneczne. Przestronne okna bez tkaninowych dekoracji stanowią wizytówkę stylu skandynawskiego. Maria Montessori, budując placówki edukacyjne, zaznaczała, że okna nie powinny być przysłaniane – dzięki temu możemy swobodnie obserwować świat.

fot. expensivelife.tumblr

 

 

 1. NATURA I EKOLOGIA

U podłoża stylu scandi oraz pedagogiki Montessori leży zamiłowanie i szacunek do natury. Używanie naturalnych surowców, obecność roślin, koszy skarbów przyniesionych ze spacerów, wnosi przyrodę do naszego domu. W takim wnętrzu czujemy, że natura jest dla nas inspiracją i pragniemy, by wzbogacała nasze życie. Jednym z elementów pedagogiki Montessori jest wychowanie kosmiczne, czyli kształcenie świadomości i odpowiedzialności za środowisko. Rodzinny kącik ogrodniczy będzie wspaniałym uzupełnieniem ekologicznej przestrzeni, a pojemniki do segregacji śmieci, będą pomocne w nauce odpowiedzialności i przyczynią się do dbania o środowisko.

Źródło: rafa-kids.blogspot.com.es/

 

 

Wszyscy pragniemy, by nasz dom był wygodny, funkcjonalny i piękny, by można było w nim prowadzić radosne i kolorowe życie rodzinne. Stosując wymienione powyżej zasady jesteśmy na najlepszej drodze do stworzenia niepowtarzalnego domu z prawdziwą duszą.

 

Autorem wpisu jest Magdalena  Bartnicka ekspert z  Pracowni MobiLove.

Pasjonatka ogródów i astronomii, mama dwóch córeczek, żona męża. Na co dzień prowadzi sklep z mobilami Montessori MobiLove. Kocha swoją pracę, dzięki której umożliwia dzieciom harmonijny rozwój od pierwszych chwil życia. Estetka i entuzjastka pięknych wnętrz. Pracownia powstała z myślą o rodzicach, którzy starannie dobierają narzędzia poznawcze dla swoich dzieci i pragną wspierać ich rozwój .

14 thoughts on “Jak urządzić dom z duszą wg zasad Montessori?

 1. ja kocham wnętrza orientalne ale na chwilę:)

 2. i to jest fajne, prawda? ja też nie wiedziałam. Czasem coś jest modne , a tymczasem ma to głębszy sens

 3. bardzo proste do zrobienia u siebie. Minimalizm, minimzlizm i minimzlizm raz jeszcze

 4. o tak, dzieci naśladują wszystko, to co dobre i to co złe:)

 5. Piękne wnętrza, podoba mi się pomysł, by angażować dziecko w sprawy codzienne 🙂 Często mnie zadziwia, jak mały obserwator naśladuje nasze zachowania 🙂

 6. Piękne inspiracje, szkoda, że wiele z tych pomysłów jest nierealnych w ciasnych i ciemnych mieszkaniach w bloku. Pocieszam się jednak, że nie tylko wyposażenie czyni dom – domem 🙂

 7. Nawet nie wiedziałam, że – mimo że nie mam dzieci jeszcze – korzystam z zasad Montessori w swoim domku! 😀 Super! Dzięki za ten poradnik! Kasia

 8. W naszym domu pojawił się nowy lokator i niedługo będę musiała pomyśleć o małym przemeblowaniu. Niektóre zasady Montessori bardzo mi się podobają i pomyślę o ich wprowadzeniu w naszym mieszkaniu 🙂

 9. Minimalizm i styl skandynawski to raczej nie moja bajka. Wolę wnętrza orientalne, dla niektorych pewnie zbyt mocno „przeładowane”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.