Romans z hiacyntem – pomysły na dekoracje

by Dom z duszą

Hiacynt to ulubiona roślina w stylu skandynawskim. Pojawia się już przed Bożym Narodzeniem, a potem pomaga w naszych wnętrzach przetrwać styczeń i luty. Dziś prezentujemy Wam wiele pomysłów na aranżacyjne wykorzystanie tych kwiatów. Oczywiście inspiracjami zasypała nas nasza ukochana grupa na Facebooku

Zobaczcie ile możliwości daje nam hiacynt.

Hiacynt w ozdobnych naczyniach

Nie jest powiedziane, że hiacynt musi być w doniczce, w której go kupiliśmy. Wręcz przeciwnie. Przesadź hiacynty do pięknych pater lub waz, a nawet sosjerek. Samo ozdobne naczynie będzie dekoracją.

Wsadź ich tam kilka, teraz dostępne są już w marketach w bardzo okazyjnych cenach. Dodatkowo kompozycję możesz ozdobić mchem , a nawet figurkami, kojarzącymi się z wiosną : ptaszkami, a przed Wielkanocą – pisankami. Możesz także wykorzystać inne rośliny, na przykład bluszcz.

fot. Zofia Janiszewska

fot. Antonina Szymanska – van Beers
fot. Katarzyna Majewska
fot. Elżbieta Dziedzic
fot. Marzena Jachym
fot. Alicja Agnieszczak
fot. Justyna Wywiał
fot. Justyna Wywiał

Hiacynty można przesadzić z innymi roślinami cebulowymi kwitnącymi wiosną: krokusami, narcyzami, szafirkami czy tulipanami i stworzyć z nich kompozycje.

Hiacynt lubi temperaturę 16 a 20 st. C, i nie znosi przeciągów. Postaw go w jasnym miejscu ale pełne słońce nie jest wskazane.
Hiacynty należy regularnie podlewać, nie powinno się dopuszczać do całkowitego wyschnięcia ziemi. Roślina nie potrzebuje nawożenia. Ponieważ w naszych naczyniach nie pożyją długo nie musisz na dnie umieszczać drenażu, bo prawdopodobnie naczynie nie będzie nawet miało odpływu. Chyba, że chcesz je potem przesadzić do ogrodu, wtedy przyłóż się do przesadzania.

Hiacynt w słoiku

Kocham hiacynty w słoiku, może dlatego że lubię dekoracje ze słoików. Tutaj sytuacja jest podobna, z tym, że w słoiku umieszczamy jednego hiacynta. Także można wykorzystać mech i drobne elementy do dekoracji.

fot. Karolina Migurska

Przekwitnięte hiacynty jeszcze przez jakiś czas możemy przechowywać w wazonie, a cebulki przygotować do ponownej wegetacji.

fot. Małgorzata Margharet
fot. Monika Magner

Hiacynt w koszu lub pudełku

Kosz potraktuj jako osłonkę i umieść w nim hiacynty.

fot. Agnieszka Kwiatoń

Zapraszamy do naszej elitarnej grupy na facebooku, gdzie w atmosferze życzliwości i uprzejmości staramy się wzajemnie inspirować i doradzać sobie.

Zobacz jak zrobić wiosenną kompozycję z szafirków

Zobacz mix hiacyntów i sukulentów – stroik w trendach

You may also like