Tegoroczna propozycja na choinkę w domu z duszą będzie bardzo nietypowa. Malowanie drewna zupełnie zdominowało tematykę naszego bloga w mijającym roku. Tutoriali na ten temat było najwięcej. Stało się tak z powodu trwającego kilka miesięcy wyzwania, które prowadziliśmy z marką Liberon. W ramach tego cyklu powstało bardzo wiele tutoriali i poradników, z których uczyliśmy się jak krok po kroku odnawiać meble. Wraz z meblowymi metamorfozami, powstało wiele „odpadów”. Resztki farb, elementy meblowe, które wymienialiśmy podczas przygotowywania tutoriali, deski, deseczki, wkręty. Postanowiłyśmy zrobić coś, w duchu „zero waste”. Zobaczcie naszą tegoroczną choinkę zero waste, która w obecnej sytuacji stała się pomysłem naturalnym.
![Drewniana choinka zero waste](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-45.jpg)
Co to jest zero waste?
Zero waste to styl życia, który w Polsce jest jeszcze bardzo młody, raczkujący. Dopiero uczymy się, jak zmniejszać wytwarzanie śmieci wokół siebie. Dla współczesnego człowieka hasła „zero kupowania, zero śmieci, zero zanieczyszczeń „- to pojęcia dość abstrakcyjne , a nawyki, związane ze stylem „zero waste” są krótko mówiąc ciągle bardzo uciążliwe. Chodzenie z pojemnikami na zakupy, przelewanie kawy „na wynos” do własnych termosów, rezygnacja z jednorazowych reklamówek, a nawet segregowanie śmieci we własnych domach – to podstawowe przykłady postępowania w duchu „zero waste”. Niezależnie czy brzmi to dla Was obco czy znajomo – gdy zaczniemy się zastanawiać nad tym ile odpadów produkujemy rocznie jako gospodarstwo domowe oraz, jak tego nie robić – to możemy nabawić się, co najwyżej migreny. Ciągle niewiele na ten temat wiemy, a stare nawyki są silne.
Czas przedświąteczny to czas kupowania: kolejnych ozdób, kolejnych rzeczy oraz prezentów. Aby się zmieniać – trzeba próbować robić małe rzeczy inaczej i zaczynać zmiany właśnie od drobnych rzeczy.
Dlatego nasza choinka, stworzona wraz z marką Liberon to impuls do tego aby zacząć myśleć o temacie szerzej. Aby oswajać zero waste w naszych domach, także w czasie tak mocno konsumpcyjnym, jakim jest Boże Narodzenie.
![Drewniana choinka zero waste](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-1.jpg)
Na naszym blogu od wielu lat pokazujemy, że zwykłe rzeczy mogą mieć drugie życie. Dlatego zamieniamy słoiki w lampiony, kubki w doniczki, a dekoracje, które mamy w domu są uniwersalne, używane przez lata w wielu kontekstach.
Tym razem nie było inaczej. Do wykorzystania choinki wykorzystałyśmy wszystko, co było w pracowni. Nie były to tylko rzeczy stare ale także nowe, kupione do projektu i nie wykorzystane, zostawione „na potem”.
Do wykonania choinki „zero waste” zużyłyśmy:
- poremontowych resztek drewnianych: listew przypodłogowych i przysufitowych,kantówki
- starych elementów meblowych: gałek, wykręcanych podczas metamorfoz, zawiasów, zamków, haczyków
- nowych gałek, kupionych do projektów i niewykorzystanych jeszcze
- farb i wosków Liberon, używanych podczas naszego wielomiesięcznego wyzwania blogowego
Jakich farb o wosków Liberon użyłyśmy? Były to:
- farba kazeinowa Liberon „głębia oceanu „
- farba kazeinowa Liberon „płowy migdał „
- farba kredowa Liberon „gliniany szron „
- farba kredowa Liberon „piaskowy pył”
- wosk bezbarwny Liberon
- wosk „przydymiony dąb” Liberon
Zalety drewnianej choinki zero waste:
- zajmuje mało miejsca,
- jest idealna do biura, małego mieszkania albo stancji
- doskonała dla rodziców małych dzieci i posiadaczy zwierząt
- praktyczna, dla wyjeżdżających na święta
- jest to minimalistyczne rozwiązanie
- jest oryginalna
- jest to alternatywa dla sztucznych drzewek
- jest to propozycja ekologiczna
- jest tańsza, zwłaszcza ta zrobiona samodzielnie, z dostępnych w domu elementów
- pozwala zastanowić się lub pogadać z dziećmi o „zero waste”
Jak zrobić drewnianą choinkę zero waste krok po kroku?
![Drewniana choinka tutorial](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-8.jpg)
- Narysuj sobie kształt choinki na papierze
- Ułóż deski, jedna pod drugą
- Odrysuj kształt choinki na deskach
![Drewniana choinka zero waste](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-9.jpg)
- Przytnij deski, przeszlifuj je – nie tylko na przycinanych krawędziach ale na całej powierzchni – aby farba lepiej przylegała.
- Pomaluj wszystkie deski kontrastowym kolorem. U nas jest to farba kazeinowa Liberon „głębia oceanu”.
![farba kazeinowa Liberon](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-12.jpg)
![farba kazeinowa Liberon opinie](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-13.jpg)
- Kiedy farba wyschnie (1-3h) pomaluj deski jasnymi kolorami farb kredowych. U nas były to farby gliniany szron i piaskowy pył. Ponieważ jednak farba kazeinowa „płowy migdał” skradła nasze serca już dawno temu, także ten kolor został wykorzystany. Szczebelki zostały pomalowane naprzemiennie, przy czym płowy migdał pojawił się na wszystkich deskach (jak ombre)
![malowanie drewna farby kazeinowe Liberon](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-10.jpg)
![malowanie drewna farby kredowe](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-20.jpg)
- Kiedy wszystkie warstwy wyschną (1-3 h) przechodzimy do mocowania choinki. Do kantówki mocujemy wszystkie deski – u nas na wkręty. Zwróć uwagę, że robimy to z tyłu aby ukryć otwory i wkręty.
- Przechodzimy do przecierania desek.
- Papierem ściernym przecieramy te miejsca, w których chcemy wydobyć zielony kolor pierwszej warstwy. Trzemy tak długo, aż pojawi się wyczekiwany efekt.
- Nakładamy jasny wosk
- Nakładamy ciemny wosk, w tych miejscach, gdzie chcemy dodać charakteru deskom
![Drewniana choinka zero waste](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-14.jpg)
![Drewniana choinka zero waste](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-19.jpg)
- Na koniec zostaje zabawa. Z elementów, które masz w domu zdobimy choinkę. U nas są to stare gałki, metalowe zawiasy, haczyki, skoble, zamki, wszystko co było w pracowni. Mamy też nowe gałki, niewykorzystane jeszcze, czekające na swoją chwilę.
![Drewniana choinka zero waste](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-25.jpg)
![Drewniana choinka zero waste](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-26.jpg)
![Drewniana choinka zero waste](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-28.jpg)
![Gałki regałka DIY](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-30.jpg)
![Boże Narodzenie zero waste dom z duszą](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-39.jpg)
To nie koniec naszych propozycji „zero waste” na święta. Zaglądajcie na bloga po więcej. Mamy nadzieję, że spodobał Wam się nasz nieśmieciowy pomysł. A Wy? Macie takie dekoracje w swoim domu?
Wpis powstał we współpracy z marką Liberon
![Choinka zero waste farby Liberon](https://pozachodzie.pl/wp-content/uploads/2019/12/drewniana-choinka-zero-waste-boże-narodzenie-44.jpg)
- Farby Liberon
- Gałki Regałka
- Więcej o zero waste w domu w książce Wykorzystuję nie marnuję