DIY: Jak uszyć samodzielnie maseczkę ochronną z bawełny?

by Dom z duszą

Temat aktualny: Maseczka ochronna, jak uszyć ją samodzielnie? Czy to łatwe? Pytacie jak samodzielnie wykonać maseczkę „ochronną” dla swojej rodziny? Zatem proszę bardzo – instrukcja szycia maseczki „ochronnej” w tutorialu video. Taką maseczkę można prać w wysokich temperaturach, a nawet gotować.

Maseczki chirurgiczne używane w szpitalach mają specjalne wypełnienie – atestowaną medyczną włókninę. Taka medyczna maska jest znacznie szczelniejsza, przede wszystkim dla wirusów. Według wytycznych WHO : Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 albo podejrzewamy u siebie zakażenie.

maseczka ochronna jak uszyć samodzielnie

Maseczka ochronna z bawełny?

Maseczka ochronna jak uszyć samodzielnie? My uszyjemy maseczki z podwójnej bawełny, bez tego wypełnienia. Pytanie zatem, powielane w sieci: czy taka maska bawełniana ma sens, czy warto ją nosić, czy jest ochronna?

Maska szyta z bawełny nie jest ochronna w rozumieniu medycznym ale noszona w miejscu publicznym ma wartość o tyle, że niedługo zakażeń będzie więcej i być może pojawią się zalecenia o konieczności jej noszenia. W aptekach i sklepach są niedostępne. Maseczka chirurgiczna i kombinezon to medialne symbole koronawirusa dlatego na wiele osób zadziała sam fakt jej posiadania. Nie namawiamy Cię na maskę i wyjście na spacer, to nic nie da. Siedź w domu i dostosuj się się wytycznych służb sanitarnych. Maskę weź podczas wyjścia do sklepu lub apteki. A potem, po użyciu natychmiast ją wypierz. Dlaczego więc w ogóle zajmować się szyciem takiej maski, skoro nie chroni przed wirusem?

maseczka ochronna jak uszyć samodzielnie
maseczka ochronna jak uszyć samodzielnie

Wiele krajów wprowadziło nakaz noszenia maseczek ochronnych, dlaczego?

 • Maski bawełniane mogą być noszone ze względu na ograniczenie rozpylania (oddychanie, kichanie, kaszel).
 • Maska ochronna z pewnością zmniejsza częstość dotykania twarzy. Czy wiesz, że nieświadomie dotykamy twarzy kilkadziesiąt razy dziennie? Wirusy najczęściej przedostają się do ludzkiego ciała przez oczy, nos i usta unikaj ich dotykania niemytymi rękami.
 • Maska ochronna wzmaga czujność innych ludzi. Kiedy widzisz maski na twarzach, zaczynasz myśleć, być może naśladować, zaczynasz się interesować, zaczynasz być czujny, być może zachowasz większy odstęp i będziesz uważać czego dotykasz.
 • Maska przypomina Ci o sytuacji pandemii.
 • Maska ma wymiar edukacyjny. Wiele dzieci nie rozumie sytuacji, zwłaszcza, kiedy widzi innych niezdyscyplinowanych dorosłych na boisku nieopodal. Pamiętaj, że dzieci mimo, że czasem nie słuchają to słyszą i przede wszystkim naśladują dorosłych. To też dobry sposób na wytłuczenie sytuacji i innych norm sanitarnych.

Pamiętaj, że koronawirus na powierzchni miedzianej może przetrwać 4h, na kartonowej 24 godziny, na plastikowej i metalowej 2-3dni. Wirus także zostaje na materiale, dlatego nie możesz porzucać – wyrzucać takie maski byle gdzie. Wypierz ją najlepiej od razu w 60 lub 90 stopniach i wyprasuj. Zawilgocona maska może stanowić inkubator/rozsadnik wirusa, wystarczy ją sobie poprawić skażoną ręką. Pamiętaj, żeby po powrocie ze sklepu bardzo dokładnie umyć ręce w mydle i ciepłej wodzie

maseczka ochronna instrukcja szycia

Jak uszyć samodzielnie bawełnianą maskę ochronną? – instrukcja krok po kroku

 1. Weź jak najgrubszą bawełnę, u nas płótno bawełniane.
 2. Wymierz dwa kwadraty 20 cm / 20 cm, złóż je prawą stroną do środka – do siebie.
 3. Zszyj kwadraty w wyznaczonych miejscach, na górze i na dole.
 4. Wywiń na prawą stronę – powstanie komin
 5. Stwórz trzy zakładki, przymocuj je szpilkami. Pierwsza zakładka około 5 cm od krawędzi.
maseczka ochronna instrukcja szycia
maseczka ochronna jak samodzielne uszyć DIY
 1. Zszyj boki prostym ściegiem i dodatkowo zygzakiem lub, jak masz – overlockiem dla wzmocnienia szwów.
 2. Wymierz dwie gumki 25 cm
 3. Przymocuj gumki robiąc z tkaniny zakładkę, przeszyj wszystko bardzo dokładnie
 4. Poobcinaj nitki.

Porada: Dla mnie uszy, wykonane z gumki były za długie i spadały mi z głowy. Można je było podwiązać ale uważam, że znacznie wygodniejszym sposobem jest zrobienie troczków. Maska trzyma się wtedy lepiej, w ogóle nie spada z twarzy. Jak zrobić troczki? Ja wykorzystałam lamówkę bawełnianą. Przeszyłam wzdłuż boków. Możesz to zrobić z tkaniny lub bawełnianej wstążki. Taka maseczka jednak bardziej odstaje. Maska chirurgiczna musi przylegać do twarzy, no ale nie jestem chirurgiem.

Ile masek należy uszyć? Na pewno kilka dla jednej osoby, wszystkie oznaczyć imieniem lub kolorem i koniecznie prać natychmiast po użyciu w temperaturze 60-90 stopni. Uważać aby nikt jej nie dotykał.

maseczka ochronna jak uszyć samodzielnie
KUPUJ W SKLEPIE

Jak nosić maskę?

 • Jeśli maska ma gumki, trzeba je zaczepić o uszy
 • Jeśli maska ma tasiemki – trzeba je zawiązać z tyłu głowy.
 • Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek, przy czym nie powinno być luki pomiędzy twarzą a maską.
 • Gdy maska stanie się wilgotna zdejmij ją i wypierz
 • Maskę zdejmujemy wyłącznie za gumki lub troczki i natychmiast pierzymy oraz myjemy ręce
 • Nie zostawiaj nigdzie maski – to bomba wirusowa

Kiedy nosić maskę specjalistyczną?

Za: Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

 • noś maseczkę jeśli kaszlesz lub kichasz (gdy masz objawy infekcji dróg oddechowych),
 • jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie)

Ważne: Każdy sprzęt ochrony osobistej, w tym sprzęt ochrony układu oddechowego, powinien być oznakowany znakiem CE, co oznacza, że został prawidłowo zaprojektowany, skonstruowany i wykonany z właściwych materiałów

Zobacz inne nasze wpisy o kwarantannie:

You may also like

Leave a Comment