Drewniana skrzynka na kwiaty DIY. Rustykalne dekoracje w kuchni.

Drewniana skrzynka na kwiaty DIY. Rustykalne dekoracje w kuchni.

Rustykalna, drewniana skrzynka na kwiaty to było moje marzenie. Wyobraziłam sobie jej kształt, kolor i gdzie ją ustawię w kuchni. Teraz od podstaw zrobiłam stylową dekorację. Żywe drewno, kolor orzecha i subtelny ornament. Rustykalne dekoracje – efekt gwarantowany.

Skrzynka na kwiaty albo zioła w kuchni może być gustowną dekoracją. Patent jest banalnie prosty. Naturalne atrybuty drewna wzmacnia się odrobiną farby i ornamentem. Zamiast chodzić po bazarach i mierzyć doniczki, czy pasują na mój parapet, robię wszystko od początku. Dokładnie tak, jak sobie to wymarzyłam.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka farba jest dobra na drewnianą skrzynkę
  • Czym malować lakierobejcę
  • Test farby na płytę MDF
  • Metalowe ozdoby i farba do metalu

Więcej znaczy lepiej, czyli projekt skrzynki na zioła

Od początku chciałam, by skrzynka na zioła była solidna. Chodziło o to, by pobawić się strukturą drewna. Do akcji wykorzystałam najgrubsze deski jakie miałam (1 centymetr). Szerokość każdej z nich to 10 centymetrów, więc jest na czym zawiesić oko.

By nie bawić się w czasochłonne wycinanie wzorów cały projekt skrzynki maksymalnie uprościłam. Kilka cięć piłą, odrobina kleju do drewna, ścisk stolarski i następnego dnia skrzynka była gotowa do kolejnego etapu prac.

Rustykalna, drewniana skrzynka na kwiaty
Rustykalna, drewniana skrzynka na kwiaty

Jaka farba jest najlepsza na drewnianą skrzynkę

Każda wielka podróż zaczyna się od pomysłu. Identycznie jest z moją skrzyneczką. Wiem, że będzie stała w kuchni. Z pewnością drewno nie będzie stykało się z wodą. Najważniejsze sprawa, ma pasować do parapetu i szafki w kuchni.

Teraz dopiero szukam farb, które spełnią moje oczekiwania.

Kolorystyczną bazą skrzyneczki została orzechowa lakierobejca Altax. O wyborze zdecydowała głownie kolor oraz prostota nanoszenia farby. Wystarczy zwykły pędzel.

Wskazówka, która zaoszczędzi wam sporo czasu: malujemy pędzlem bardzo cieniutką warstwę lakierobejcy. Preparat rozprowadza się idealnie. Dzięki temu szybko wyschnie. Nie będzie żadnych zacieków.

Jeśli zechcecie bardziej wydobyć strukturę drewna, pomalujcie skrzyneczkę drugi raz. Mi odpowiadało jedno malowanie lakierobejcą. W mojej ocenie, gwarantuje to odpowiednią ochronę dla drewna na działanie najróżniejszych czynników zewnętrznych.

Ornament, szablon na drewnie

Chciałam, by rustykalna skrzynka na zioła, było ozdobiona subtelnym motywem botanicznym. Geometryczne umieszczenie listków na szablonie zawsze się sprawdza. Teraz tylko gąbka oraz farba do drewna i płyt MDF (altax).

Wychodzę z założenia, że jeśli farba trzyma się płyt MDF, trzymać się będzie wszystkiego. Odpowiada mi też konsystencja tej farby. Nie rozmazuje się pod szablonem. Każdy, kto tapował jakiś wzór wie, o czym mówię. Dodatkowo można nią malować nawet meble dla dziecka, więc jest bezpieczna.

Metalowe okucia na bogato

Przy okazji znalazłam stare, metalowe uchwyty od łazienkowej szafki. Postanowiłam sprawdzić, czy będą pasowały do rustykalnej skrzyneczki. Błyskawicznie pomalowałam rączki matową farbą do metalu (altax). Po dopasowaniu dodatków do doniczki, efekt przeszedł moje oczekiwania. Struktura powierzchni dodatków oraz ich kształt nadają mojej skrzyneczce charakterystyczny pazur. A dodatkowo mam ochronę metalowych elementów przeciwko korozji.

Całość prac nie jest skomplikowana. Efekt moich działań możecie zobaczyć na zdjęciach. Mnie najbardziej cieszy naturalna moc drewna, która przyciąga wzrok w połączeniu z zielenią liści.

Wpis zrealizowany w ramach tegorocznego #wyzwanieAltax czyli we współpracy z marką Altax, której produktu użyłam do przygotowania dekoracji kuchennych.

O nas

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blog, prowadzony przez mamę i córkę, o tym, jak urządzić dom z duszą.

Top Content