Drewniany stojak na sukulenty DIY

by Dom z duszą

Sukulenty to fajna alternatywa dla kochających zielone rośliny ale zapominalskich. Sukulenty nie muszą być często podlewane i nie wymagają wielkich umiejętności przy ich uprawianiu. Z racji ogromnej mody na ten rodzaj roślin we wnętrzach, wybór na rynku jest obecnie przeogromny. Sukulenty można eksponować w domu na różne sposoby. Dziś pokażemy Wam jeden z nich. Zrobimy stojak z drewnianych desek i zawiesimy w nich sukulenty. Taki drewniany stojak na sukulenty możesz postawić albo przymocować na ścianie.

 

Do wykonania stojaka potrzebujesz:

  • czterech desek, najlepiej w stanie surowym
  • wkrętarki i wkrętów
  • kleju do drewna
  • sukulentów
  • słoiczków lub pojemników na sukulenty
  • wytrzymałego sznurka
  • linijki lub miarki do odmierzania
  • opcjonalnie farb do pomalowania

 

Krok 1

Umieść sukulenty w słoiczkach lub pojemnikach. Ważne aby były to takie pojemniki, które można będzie swobodnie opleść, obwiązać sznurkiem. Sukulenty sadzimy w specjalne podłoże do kaktusów, pamiętając o warstwie drenażu na dnie. Najczęściej drenaż robi się z glinianych skorupek, piasku, glinki porowatej, perlitu oraz kulek styropianowych. Nasze sukulenty włożyłyśmy do słoików po jogurtach z Biedronki.

 

Krok 2

Sklej ze sobą deski pamiętając o prostopadłościach i kątach 90 stopni. Dzięki temu stworzona rama będzie prosta. Użyj do tego kleju do drewna to wzmocni konstrukcję. Przyciśnij do wyschnięcia kleju.

Krok 3

Przy pomocy wkrętów przymocuj drewniane ramiona do siebie.

Krok 4

Odmierz punkty w których zrobisz otwory. Może to być jeden, dwa lub trzy otworzy, w zależności od długości deski.

 

Krok 5

Owijamy słoiki sznurkiem i z dwóch strony robimy wiązanie. Słoik powinien równo wisieć, dlatego zrób to symetrycznie. Sznurek musi być wytrzymały, zalecamy wykorzystanie bawełnianego sznurka albo dratwy. Musi też być na tyle cienki aby podwójny przeszedł przez otwór w desce.

Krok 6

Przewlekamy sznurek przez otwory. Robimy to od spodu i na górze robimy supeł lub zabezpieczamy w inny sposób. Słoiki powinny wisieć równo i stabilnie.

Jak wspominałam wcześniej tę ozdobę możesz zawiesić na ścianie lub postawić. Pamiętaj, że sukulenty lubią dobrze oświetlone miejsca, jednak nie światłem bezpośrednim lecz rozproszonym. Podlewamy je rzadko ale obficie, jednak nie tak aby roślina zgniła. Stanie w wodzie zaszkodzi sukulentom.

Taki stojak kwietnik na sukulenty może być być też elementem kreatywnego nakrycia stołu. Doskonale wpisuje się w estetykę stylu skandynawskiego.

Zobacz nasze inne pomysły tutorialowe na dekoracje do domu.

 

You may also like

Leave a Comment