Farba kazeinowa – co to za farba i jak nią malować? Z czym to się je? Czym się różnią od innych farb kredowych? Przy okazji wsadzamy całkiem nowe zdjęcia, jaki efekt daje farba kazeinowa do malowania mebli.
Dzisiejsza lekcja naszego samouczka malowania mebli, prowadzona wraz z marką Liberon przyda się wszystkim tym, którzy mają choćby niewielkie ambicje przemalowywania mebli i dekoracji we własnym domu. Farby kredowe pozwalają na samodzielnie malowanie różnych powierzchni i jest to na tyle proste, że praktycznie każdy z nas może spróbować. Dlatego dziś najważniejsze informacje na temat malowania farbami kazeinowymi.
Malowanie farbami kazeinowymi pozwoli Ci na:
- zmianę pierwotnego wyglądu mebla,
- pokrycie mebla jednolitym, nowym kolorem,
- „zachowanie mebla”, którego nie chcesz oddać do renowacji,
- zastosowanie wielu technik postarzania mebla (przecieranie, patynowanie, zmatowienia, przenikanie barw, inne efekty),
- stworzenie projektu niepowtarzalnego, oryginalnego, niepodobnego do innych,
- dopasowanie mebli do kolorystyki i charakteru wnętrza,
- szybką zmianę wnętrza, bez wielkich remontów,
- częste zmiany w domu
Kiedy farby kredowe wchodziły na polski rynek od razu było wiadomo, że na nim pozostaną. Szybko schły, miały bajeczne kolory, malowane powierzchnie były matowe i cudownie szorstkie, a przygotowanie do malowania i samo malowanie tymi farbami nie było skomplikowane.
Pamiętam jednak, jak na początku, farby kredowe dobrych marek były dostępne tylko w litrowych opakowaniach, kosztowały ponad 100 złotych za puszkę. W takiej sytuacji nierzadko trzeba się było decydować, na jeden kolor, którym pomalujemy serię mebli, bo farby były wydajne, że z jednej puszki malowało się kilka rzeczy.
Teraz możemy przebierać w kolorach i pojemnościach (!), a markowych produktów, w dobrej jakości jest naprawdę sporo.
Główny temat to: Co musisz wiedzieć aby zacząć malować farbami kazeinowymi oraz czym właściwie różni się farba kredowa od kazeinowej?
Po pierwsze: farba kazeinowa to także farba kredowa. Farb kredowych jest dziś na polskim rynku bardzo dużo, dlatego pierwsza najważniejsza rzecz: dobra farba kredowa musie mieć w swoim składzie kredę. Zatem taka rada na początek: zawsze sprawdzaj skład farb, czytaj etykiety. Farby kredowe dobrej jakości zawierają w swoim składzie minimum 35 % kredy, im więcej kredy, tym trwalszy efekt. Farby kredowe mogą różnić się nieznacznie właściwościami, które wynikają z zawartości różnego spoiwa.
Kolejny poradnik 20 czerwca będzie o farbach kredowych, a już 23 czerwca ruszamy z poradnikami video
Farba kazeinowa stworzona jest na bazie naturalnego białka mleka. Kazeina jest znana od wieków, jako medium niezwykle trwałe i odporne na upływ czasu oraz wilgoć. Była używana w malarstwie freskowym, do dziś przetrwała na ścianach i meblach w starych kościołach, pałacach i dworach. Jeśli mieliście do czynienia z typową farbą kredową, to wiecie, że ta z czasem lekko się ściera – dlatego zwykle maluje się nią takie meble, które nie są cały czas używane. Tymczasem farba kazeinowa, oprócz kredy zawiera także wspomnianą kazeinę dlatego jest najtrwalsza ze wszystkich farb kredowych.
Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon radzi:
Farba kazeinowa nadaje się doskonale jako baza do uzyskania efektu przecierki. Dlatego doradzamy aby farba kazeinowa była podstawą naszego malowanego mebla, a farby kredowe kolejnymi jego warstwami. Farby kazeinowe można też stosować samodzielnie. Ich największym plusem jest silny matowy efekt, doskonałe krycie i to, że nie trzeba ich dodatkowo utrwalać. Kazeina ma cechy silnie wiążące – dlatego farba kazeinowa jest bardziej odporna na ścieranie niż inne kredówki.
Farba kazeinowa – jak malować? Do jakich powierzchni nadają się farby kazeinowe?
Farbami kazeinowymi możemy malować wiele powierzchni, nie tylko drewnianych:
- surowe drewno (wcześniej szlifujemy papierem ściernym 200+)
- bejcowane drewno (wcześniej szlifujemy papierem ściernym 200+)
- malowane drewno (odkurzamy, myjemy i odtłuszczamy)
- lakierowane drewno (odkurzamy, myjemy i odtłuszczamy)
- laminaty, okleiny, płyty wiórowe (odkurzamy, myjemy i odtłuszczamy)
- woskowane drewno (usuwamy wosk – przeczytaj, jak przygotować powierzchnię)
- powierzchnie gładkie, nieporowate (szkło, melanina – stosujemy odpowiedni podkład do powierzchni gładkich)
- olejowane powierzchnie (musimy zeszlifować do surowego drewna)
Tymi farbami można malować także po szkle, glinie, wiklinie, metalu i tkaninach.
Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon radzi:
Bardzo często słyszymy marketingowe przekazy producentów, że powierzchni przed malowaniem farbami kredowymi nie trzeba w żaden sposób przygotowywać. To nie do końca prawda. O tym, jak przygotować powierzchnię mówiliśmy już w pierwszym poradniku (zobacz, jak przygotować mebel) naszego samouczka. Przypomnę tylko, że w przypadku powierzchni woskowanych i gładkich, zalecamy zastosowanie specjalnych preparatów i podkładów, aby na dalszych etapach malowania nie pojawiły się nieprzyjemne niespodzianki . Zasada jest taka, że jeśli na początku przyłożymy się do przygotowania powierzchni – dłużej będziemy się cieszyć ładnym efektem i oszczędzimy sobie rozczarownaia na końcu. Nie znaczy to, że musimy posiadać umiejętności renowatorskie. Wystarczy że rzetelnie przyjrzymy się meblowi i zastosujemy odpowiednie kroki.
Ważne wskazówki: Farba kazeinowa – jak malować krok po kroku? Etapy malowania
- Przygotowujemy powierzchnię (zobacz poradnik jak przygotować mebel)
- Dokładnie mieszamy farbę
- Malujemy mebel farbą kazeinową
- Czekamy do wyschnięcia (patrz zalecenia producenta)
- Malujemy drugą warstwę (farbą kazeinową lub malujemy farbą kredową, na przykład inny kolor)
- Farbę aplikujemy według uznania i zamierzonego efektu (niedomalowanie, przecieranie, ombre).
- Kiedy kolejne warstwy wyschną – przecieramy lub stosujemy inne techniki zdobienia drewna
- Woskujemy lub nie albo stosujemy inny efekt (patyna, lakier, itd)
Farba kazeinowa czym malować?
- Okrągły sztywny pędzel i naturalne włosie pozwalają zachować strukturę farby na meblu
- Płaski, miększy pędzel ze sztucznego włosia oraz rozrobienie farby wodą stworzą bardziej gładki efekt
Masz jakieś pytania na temat farb kazeinowych, napisz to w komentarzu. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości wraz z ekspertami marki Liberon, która patronuje naszemu samouczkowi.
Zobacz inne części naszego samouczka renowacji mebli.
2 komentarze
Troche boje się farb kredowych. Czy mebel pomalowany farba kredowa nie będzie zostawial sladow na ubraniach czy innych tkaninach, np. zasłonach czy obrusach, w miejscu zlozenia?
Joanna, z całą odpowiedzialnością mogę Cię zapewnić – farby nie zostawiają tego wapiennego osadu. Mam pomalowane krzesła, łóżko, stół. Nic się nie dzieje. Po malowaniu zawsze woskuję meble. Od 23 czerwca ruszamy z tutorialami video. Krok po kroku będziemy pokazywać kolejne kroki malowania