Nie wiesz jak zrobić przecierkę na meblach, malowanych farbami kredowymi? Obejrzyj nasz tutorial, w którym krok po kroku pokażemy Ci, jak to zrobić.
Meble można przecierać i malować na wiele sposobów i jak mówi Annie Sloan (ona stworzyła znaną markę farb kredowych) – każdy ma własny i właśnie o to chodzi. W farbach kredowych doskonałe jest to, że możesz je odkrywać, pracować z nimi indywidualnie, stylizować meble na wiele sposobów.
Do wykonania tej prostej przecierki potrzebujesz:
- farby kredowej w wybranym przez siebie kolorze (u mnie jest to Colorit Drewno, kolor błękit morski). Pierwszy raz malowałam farbą od tego producenta. Farby Colorit kupisz m.in w wybranych sklepach Bricomarche
- farby kredowej kontrastowej do koloru właściwego, niekoniecznie ciemnej (u mnie jest to Autentico Vintage, od lat maluje tymi farbami, tym razem to kolor LAVA)
- świeczki, tak po prostu świeczki
- wosku do drewna u mnie wosk bezbarwny Autentico Soft WAX.
Pomocne rady:
Kilka słów wstępu. Idealnie jak masz dobre pędzle. Ja niestety nie mam (nawet mam bardzo złe, co wywoła pewnie palpitacje serca, wszystkich malujących meble na poważnie), co skutkuje tym, że zwykłe pędzle malują gorzej, zostawiają włosie. Warto zainwestować w akcesoria, jeśli wiesz, że na jednym mebelku nie skończysz. Są to drogie zabawki ale fachowcy mówią, że zwyczajnie warto to zrobić.
Wydaje mi się, co będę wkrótce testować, że możesz użyć wosku do drewna, niekoniecznie tej samej marki co farby. To tak jak z szamponem i odżywką: dobrze jak są takie same ale jak umyjesz czymś innym, włosy Ci nie wypadną. Dlaczego o tym piszę? Wydaje mi się, że markowe woski są zwyczajnie za drogie. Na rynku znajdziesz bardziej ekonomiczne opakowania.
Do przecierek używaj bawełnianej szmatki, a do właściwej przecierki także szmatki albo gąbki kuchennej, od szorstkiej strony.
Wszystkie etapy kończy całkowite wyschnięcie farby lub wosku.
Zacznij od małych rzeczy, nie porywaj się od razu na szafę. Na początek przetrzyj pudełko, szufladę. Niech to będzie mały i prosty kształt.
Od razu informacja: Nie jesteśmy specjalistkami od malowania i przecierania mebli. Nie zajmujemy się tym zawodowo, nawet hobbystycznie. To efekt podpatrywania warsztatów (Warsztat Pracy Twórczej) oraz własnych prób i błędów na własnych krzesłach, taboretach i komodach. Na pewno popełniamy wiele błędów, na pewno nasz sposób można doskonalić, co zresztą stale robimy. Myślimy jednak, że taka wiedza obrazkowa przyda się zwłaszcza osobom początkującym, które nie mają o malowaniu zielonego pojęcia. Mnie na początku wydawało się, że aby zrobić drugi kolor farby trzeba po prostu pomalować po kolorze właściwym. Takie czary. Patent ze świeczką pokazała mi moja przyjaciółka Ania z Warsztat Pracy Twórczej, która zaczarowuje meble i od lat doskonali warsztat. Jeśli jesteś z Wrocławia, to właśnie tam możesz kupić farby kredowe.
Krok 1. przygotowanie mebla
Malowana powierzchnia nie musi być specjalnie przygotowana ale musi być czysta. Nie musisz zdzierać starych warstw farby czy lakieru (chyba że to jakieś zacieki, zgrubienia i inne defekty, które wyjdą w praniu) ale musisz odtłuścić mebel. Ja robię to wilgotną szmatką.
Krok 2. malowanie kontrastową farbą.
Kontrastowa farba oznacza kontrast do Twojego wybranego koloru. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Rozprowadź farbę w miejscach, gdzie chcesz uzyskać efekt przecierki. Druga szkoła mówi, żeby malować cały mebel farbą kontrastową, grubą warstwą ale ja nie widziałam w tym sensu. Jeśli ktoś uważa inaczej, proszę o komentarz. Pewnie chodzi też o uwzględnienia czasu. Im mebel będzie starszy, tym bardziej farba będzie się ścierać i naturalnie odsłaniać warstwy. U mnie to będzie farba i drewno. Nie mam zdjęcia tego etapu (?) ale na filmie widać wyraźnie, jak malowałam na ciemno. Robiłam to na kantach, na rogach, z przodu mebla. Tam gdzie chciałam wyciągnąć kontrasty malowałam trochę grubiej. Jeśli nie jesteś w stanie zapamiętać, gdzie malowałaś, zrób sobie zdjęcie, bo ta wiedza będzie Ci potrzebna na końcu. Pozostaw do wyschnięcia 60 minut +.
Krok 3. świeczka
Nie wiem jak nazwać ten etap ale polega na tym, że przy pomocy świeczki znaczysz sobie miejsca, które potem przetrzesz. Rysujesz bokiem świecy kanty mebla, rogi, wybrane powierzchnie, tak, jakbyś malowała kredą albo szminką. Robisz to pewnie, kilka razy. Usuń nadmiar pokruszonej świecy ale nie ścieraj jej.
Krok 4. malowanie właściwe
Malujemy mebel na wybrany kolor. Farbę można rozrzedzić z wodą albo malować, taką gęstością, jak w puszce. Pokrywamy mebel dokładnie farbą. Jak chcesz, zrób to dwa razy ale nie przesadzaj, pamiętaj, że im grubsza warstwa tym trudniej Ci będzie przetrzeć. Pozostaw do wyschnięcia. U mnie to 24 h, choć producent zaleca 60 min +.
Krok 5. wcieranie wosku
Nakładamy cienką warstwę wosku i wcieramy miękką, suchą, bawełnianą szmatką. Robimy to delikatnie, zawsze na suchą powierzchnię pomalowanego wcześniej mebla. Wosk można też nakładać specjalnymi pędzlami. Po nałożeniu wosku czekamy kwadrans i rozpoczynamy polerowanie. Nadmiar wosku ściągamy. Powierzchnia mebla z woskiem nie powinna być lepka i musi być gładka. Wosk można nakładać kilka razy w odstępach 24 godzinnych. Wosk cudownie utrwala i chroni mebel i przede wszystkim pozwala uniknąć błyszczącego efektu. Ala zanim będziesz wcierać kolejne warstwy wosku musisz wykonać ostatni etap.
Krok 6. przecierka właściwa
Kiedy pokryjesz mebel delikatnie po raz pierwszy woskiem i odczekasz chwilę (15 minut), aż się wchłonie musisz przetrzeć miejsca, które wcześniej przygotowywaliśmy.
Można to zrobić na kilka sposobów
- tą samą szmatką, po prostu potrzyj trochę mocniej i odsłoń właściwą wartstę
- drobnym papierem ściernym, delikatnie pocieramy
- szorstką stroną gąbki kuchennej
Przecierka bardzo szybko wychodzi, wystarczy naprawdę mocniejsze potarcie samą szmatką. Przy pomocy papieru ściernego możesz delikatnie przeszlifować mebel, zdjąć nadmiar farby, zacieki, itd. Przetrzyj pył i ponownie nałóż wosk na cały mebel i wypoleruj szmatką.
Meble malowane farbami kredowymi są tak samo trwałe jak inne malowane meble. Odkurzamy je przy pomocy wilgotnej ściereczki bez użycia detergentów. Mam w domu wiele mebli malowanych farbami kredowymi i jestem bardzo zadowolona.
Jeśli chcesz zobaczyć moje pierwsze wrażenia z malowania farbami kredowymi, to zobacz film z 2015 roku. Z góry przepraszam Cię za jakość i styl tego filmu, mówiłam i wyglądałam inaczej. Byliśmy też na innym blogowym poziomie. Też się z tego śmieję. Jest to jednak bardzo popularny film na naszym kanale Youtube, dlatego Ci go wrzucam.
Zobacz inne meble w domu z duszą malowane farbami kredowymi
Taca od Warsztat Pracy Twórczej
Szafka malowana przez Mała Mydlarnia
Zobacz jak wyszła metamorfoza malowanej na tutorialu szafki. Zaglądaj na bloga, już niebawem wpis na ten temat.