Samouczek renowacji mebli – jak malować farbami kredowymi oraz postarzać i przecierać meble?

Samouczek renowacji mebli – jak malować farbami kredowymi oraz postarzać i przecierać meble?

Jak malować farbami kredowymi dowiesz się z tego wpisu. Kompletna wiedza w jednym poradniku. Malowanie farbami kredowymi to hit we wnętrzach od paru lat. Ten rodzaj farb doskonale nadaje się do samodzielnego malowania oraz małych i większych metamorfoz we własnym domu. Dzisiejsza lekcja naszego samouczka renowacji mebli, stworzona wraz z marką Liberon, nauczy Cię, jak pracować z tym farbami i jak doskonalić się w samodzielnym malowaniu.

Dlaczego farba kredowa?

  • pozwala na szybkie malowanie i błyskawiczne krycie starej powierzchni
  • pozwala na malowanie bez zbędnej filozofii
  • nie wymaga bardzo mozolnego przygotowania mebli, ściągania starych powłok, jak to bywa przy profesjonalnej renowacji
  • szybko schnie i dobrze kryje, ma doskonałą przyczepność
  • jest bezpieczna i ekologiczna
  • ma bardzo wiele kolorów, przez co możemy często je zmieniać
  • ułatwia stylizacje oraz stosowanie kilku technik (przecierki, cieniowanie, bielenie)
  • pozwala na malowanie wielu powierzchni, nie tylko drewnianych
  • pozwala na tworzenie mebli z duszą (w stylu prowansalskim, shabby chic, rustykalnym lub vintage)
  • doskonała do metamorfoz na weekend
Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Kiedy nie używać farby kredowej?

  • Kiedy lubisz powierzchnie cienkie, gładkie i błyszczące
  • Kiedy lubisz nowoczesne wnętrza i meble
  • Kiedy nie lubisz mebli przecieranych, woskowanych albo bielonych
  • Kiedy nie lubisz efektu pędzla lub „dziwnych” struktur
  • Kiedy nie lubisz efektu farby wapiennej
  • Kiedy lubisz podkreślać atuty drewna (słoje, strukturę, kolor)
  • Kiedy nie po drodze Ci ze stylami vintage, prowansalskim, rustykalnym
  • Kiedy chcesz kupić tanią farbę (np. akrylową)
  • Kiedy wolisz malować wałkiem
Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Farby kredowe pojawiły się na polskim rynku kilka lat temu. Obecnie wybór tych farb jest bardzo duży. Tym bardziej warto wiedzieć, jak dobrze wybrać farbę, w zależności od przeznaczenia i jakie w ogóle mamy rodzaje farb kredowych.

Zobacz nasz poradnik o farbach kazeinowych

Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Jak malować farbami kredowymi ?- przygotowanie mebla

O przygotowaniu mebla pisaliśmy już poradnik. Możesz go przeczytać klikając na link. Dla szybkiego przypomnienia: Zacznij od oceny stanu mebla. Zobacz czym został pokryty i z czego jest wykonany. W zależności od sytuacji, przeszlifuj mebel lub użyj preparatów, potrzebnych do przygotowania powierzchni (preparat do ściągania wosków, podkład do gładkich powierzchni lub inny preparat).

Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon radzi:

Jeśli drewno jest mokre, zawiera sęki lub wydziela jeszcze żywicę – przed malowaniem należy użyć podkładu – izolatora. Także ciemne gatunki drewna, jak dębina, drewno tekowe – warto pokryć takim podkładem aby nie podbarwiało po malowaniu i nie pojawiły się niepożądane plamy. Jeśli odnawiany mebel ma brzydkie plamy lub był bejcowany na ciemno – także warto użyć specjalistycznego preparatu aby potem nie było przykrych niespodzianek. Taki podkład zadziała jak izolator i zabezpieczy efekt, zwłaszcza jeśli używamy do metamorfozy jasnej farby.

Jak malować farbami kredowymi krok po kroku- etapy malowania

  • Mycie i odkurzanie mebla
  • Ocena kondycji mebla (sprawdzamy czy ma zadry, dziury, ubytki, plamy, uszkodzenia, jaki to jest rodzaj powierzchni, jaki to jest rodzaj surowca)
  • Odtłuszczanie mebla (standardowo wystarczy płyn do mycia naczyń i woda lub benzyna, aceton, przy większych zabrudzeniach)
  • Wypełniane dziur i nierówności (zobacz wpis o przygotowywaniu powierzchni)
  • Przeszlifowanie powierzchni (papier ścierny 200+) lub zdjęcie warstwy profesjonalnym preparatem (przeczytaj koniecznie wszystkie wytyczne producenta preparatu)
  • Dokładne odpylenie (np. odkurzaczem, szmatką, szczotką)
  • Nałożenie podkładu – jeśli drewno jest mokre, plami, ciemne gatunki drewna, bejcowane na ciemno)
  • Malujemy pierwszą warstwę ( farba kazeinowa lub inna kredowa)

Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon radzi:

Jeśli chcemy wykonywać efekt tak zwanej przecierki, warto jako pierwszą warstwę użyć farby kazeinowej, najtrwalszej ze wszystkich farb kredowych. O farbach kazeinowych możecie poczytać tu, w naszym poradniku, warto wiedzieć, że Liberon ma aż 18 kolorów farby kazeinowej, od neutralnych, spokojnych barw ziemi przez delikatne pastele i zdecydowane głębokie odcienie, dlatego możliwości dekoratorskich jest tu rzeczywiście dużo.

  • Malujemy drugą warstwę jeśli wymaga tego mebel lub malujemy nowym kolorem (farba kredowa)
  • Przecieramy
  • Woskujemy lub lakierujemy
  • Polerujemy
Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Nie bój się przecierek!

Efekt przecierki najfajniej wygląda wtedy jeśli pierwsza warstwa jest ciemna, a druga jasna. Nie jest to oczywiście wymóg ale kontrastowy spód, ładnie przebija. Zanim położysz kolejne warstwy farby, odczekaj zawsze do wyschnięcia tej poprzedniej. Czytaj zalecenia producenta farb, gdzie na etykiecie zawsze podany jest orientacyjny czas schnięcia. Gdy kolejna, nałożona warstwa wyschnie i jesteś już zadowolony z krycia, delikatnymi, posuwistymi ruchami zeszlifuj tę warstwę farby, jednocześnie odsłaniając ciemny kolor ze spodu, z tej poprzedniej warstwy. Możesz odsłonić farbę tylko na kantach, rogach i zdobieniach albo na większej powierzchni mebla. Jeśli będziesz trzeć zbyt mocno dojdziesz do wartstwy pierwotnej malowanego mebla. Czasem taki efekt jest zamierzony i lubimy, jak spod warstw farb przebija jeszcze drewno. Jednym ze sposobów ułatwienia sobie przecierek jest pocieranie świecą tych miejsc, które potem będą odsłaniane. Robimy to po pomalowaniu kontrastowym kolorem (jak wyschnie), a potem malujemy drugim kolorem.

Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Jak dobrze malować farbami kredowymi? Kilka ważnych informacji

Koniecznie wymieszaj farbę. Pigment zawsze osiada na dnie, dlatego dobre wymieszanie farby to podstawa. Farby kredowe są gęste, mają konsystencję śmietany, dlatego nakładają się bardzo dobrze i szybko kryją. Jeśli ocenisz, że farba jest dla Ciebie za gęsta możesz dodać wody (konsystencja jogurtu). Farbę nakładamy pędzlem, zwykle są to dwie warstwy ale zobaczysz czy efekt Cię zadowala. Farby jasne kryją słabiej, ciemne pokrywają powierzchnie niemalże od razu. Farbę można nakładać też wałkiem ale to właśnie pędzel daje efekt struktury, widać że mebel był odmalowany przez Twoje ręce. Nie bójmy się nakładać farby długimi pociągnięciami pędzla, możemy malować we wszystkie strony. Ważne jest odczekiwanie między malowanymi warstwami, danie farbie czasu na wyschniecie. Zwykle jest to 30 minut. Zbyt szybkie nakładanie kolejnej warstwy może doprowadzić do brzydkich smug lub ściąganiem się poprzedniej warstwy. Niedoskonałości można usunąć papierem ściernym po całkowitym wyschnięciu farb.

Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Rada:

Jeśli boisz się od razu szturmować duży mebel, zrób kilka prób. Możesz potestować farbę na niepotrzebnych kawałkach drewna. Pomaluj ramkę, kawałek deski, skrzynkę. Aby poznać dokładnie kolor- pomaluj kawałek drewna.

Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Akcesoria do malowania farbami kredowymi

Podczas malowania farbami kredowymi sprawdzają się pędzle, głównie dlatego, że to właśnie one dają strukturę i efekt pociągnięcia pędzla. Prawda jest jedna: Im lepszy pędzel, tym lepszy efekt. Najczęściej używamy okrągłych lub płaskich pędzli o naturalnym bądź syntetycznym włosiu. Pędzel powinien być solidnie wykonany, a jego włosie powinno być bardzo sprężyste ale jednocześnie dość miękkie. Przy naturalnym, sztywniejszym włosiu- na meblu widoczne będą ślady pociągnięć, przy pędzlach syntetycznych większa szansa na gładką powierzchnię. Podobnie będzie z użyciem wałka i trochę rzadszą farbą. Efekt malowania będzie bardziej płaski i gładki. Przy pomocy wałka lub gąbek dobrze nakłada się szablony. Wałkiem można też malować większe, płaskie powierzchnie.

Pędzle i bawełniane szmatki lub kłębki potrzebne są do nakładania wosku. Lakier nakładamy pędzlem.

Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Jak zabezpieczyć meble malowane farbami kredowymi?

Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon radzi:

Wykończenie mebla, malowanego farbami kredowymi, tak naprawdę zależy od dwóch rzeczy: naszych preferencji, to oczywiste ale też miejsca gdzie dany mebel będzie stał i w jaki sposób będzie używany. I ta druga kwestia nierzadko przesądza o zastosowaniu warstwy ochronnej. Ważne jest aby nie pomijać tego etapu, chyba, że ostatnią warstwą jest farba kazeinowa.

Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Wosk nie lubi wilgoci, gorąca – dlatego zwykle do zabezpieczania mebli w kuchni lub łazience wybieramy lakier. Podobnie jest z często używanym stołem czy krzesłami. To tak w teorii, bo sama mam stół i krzesła pomalowane farbami kredowymi i jestem zadowolona z ich wyglądu. Meble się przecierają ale akurat mnie się to podoba

Jak samodzielnie malować farbami kredowymi? - poradnik krok po kroku

Nakładanie wosku wymaga kilku słów instrukcji. Wosk nakładamy pędzlem, gąbką lub bawełnianą szmatką. Zwykle są to trzy warstwy wosku, przy czym odczekujemy na dokładne wyschnięcie poprzedniej warstwy. Pomiędzy kolejnymi nałożeniami mebel można przetrzeć lekko papierem ściernym. Nie zostawiamy wosku na powierzchni, zawsze usuwamy jego nadmiar, nieroztarcia i zgrubienia. Powierzchnia świeżo woskowana jest lekko wilgotna, jak pastowane buty.
Wosk pomaga uzyskać odpowiednio trwałą powierzchnię i twardość malowanej powierzchni. Następuje to zwykle po kilkunastu dniach, dlatego przez ten czas warto obchodzić się z meblem ostrożnie. Woskowanie powtarzamy mniej więcej co rok. Bardzo dużym błędem jest pomijanie etapu polerowania, bo to zabiera urok naszemu meblowi. Mebel powinien być wypolerowany.

Rodzaje wosków

Istnieje kilka rodzajów wosków: bezbarwne, ciemne i kolorowe. Wosk bezbarwny nie ma zbyt dużego wpływu na mebel, przyciemnia kolor i lekko podkreśla przecierkę. Wosk ciemny pięknie patynuje, postarza i wyciąga detale ale zawsze zanim go użyjemy, nakładamy jasny wosk.

przygotowanie mebli do malowania, usuwanie starych powłok
Jak malować farbami kazeinowymi, opinie farby kazeinowe


Już 23 czerwca wieczorem ruszamy z 6 tutorialami video, na temat malowania mebli krok po kroku. Co niedzielę na naszym kanale youtube nowy odcinek

Masz pytanie na temat farb kredowych lub kazeinowych, zadaj je w komentarzu lub na naszej Facebookwej grupie. A Już niebawem kolejny odcinek o patynowaniu mebli.

Leave a Comment

O nas

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blog, prowadzony przez mamę i córkę, o tym, jak urządzić dom z duszą.

Top Content