Malowanie lamperii można wykonać samodzielnie w domu i nie trzeba do tego używać specjalistycznych farb. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku w naszym video.
Malowanie lamperii czego potrzebujesz?
- farba do ścian nr 1
- farba do ścian nr 2
- taśma malarska
- poziomica
- linijka i ołówek
- wałki do malowania
- gąbka lub pędzelek
- cierpliwość
Lamperie kojarzą się z pomieszczeniami z minionych epok. Korytarze szkolne, toalety publiczne, przedszkola lub szpitale, kojarzysz? Ja kocham odrapane lamperie z mrocznych filmów z epoki, ze starych psychiatryków i szpitali w okresie międzywojnia. Malowane farbami olejnymi, ich głównym celem było zachowanie czystości ścian i łatwe zmywanie. Obecnie lamperie to bardzo modny motyw we wnętrzach, spotykany nie tylko w korytarzach i pokojach dziecięcych ale także sypialniach, kuchniach i salonach. Lamperia nie musi powstawać w konfiguracji farba/ farba ale także farba/tapeta albo farba/boazeria. To jaka będzie, zależy od Ciebie.
Lamperia nie ma umownej wysokości, należy ją po prostu dostosować do całości koncepcji, nie musi oznaczać, że farba jest zawsze na dole, nie musi ograniczać jej ściana. I uwaga: lamperia nie musi być linią prostą. Zachęciłam Cię? To do roboty.
Wszystkie zdjęcia i ich źródła znajdziesz tu
Malowanie lamperii – jak się przygotować?
Przed malowaniem lamperii przygotuj się psychicznie, bo to wymaga cierpliwości i precyzji. Potem wybierz kolory. Pamiętaj, że ciemne kolory zmniejszają pomieszczenia, dlatego warto wykorzystywać tricki, takie jak malowanie jednej ściany lub jej fragmentu, światło, efekty malowania, dodatki. Ale nie bój się ciemnych barw. U nas lamperia miała być zielona, odkąd zachorowałam na zielony Amsterdam od Annie Sloan. Wiedziałam, że na komodzie się nie skończy.
Warto spróbować ustawić meble i wyznaczyć wysokość lamperii aby potem nie było rozczarowania.
Jeśli masz wątpliwości, co do koloru – zrób najpierw próbę na ścianie.
Zestaw kolor farby z jak największą liczbą tkanin, dodatków, innych wiodących kolorów.
Wybierz sposób łączenia lamperii:
- listwy
- sztukateria
- nic
- inne?
Malowanie lamperii jaka farba?
U nas biała farba to farba emulsyjna Śnieżka.
Zielona to farba kredowa Annie Sloan kolor Amsterdam. Możesz równie dobrze użyć innej farby do ścian. Czy podkład jest potrzebny? Podkład zapobiega nadmiernemu wchłanianiu farby oraz pozwala unikać przebijania plam. Ściana przed właściwym malowaniem powinna być czysta, sucha i gładka.
Malowanie lamperii krok po kroku
Wyznacz przy pomocy poziomicy, miarki i taśmy malarskiej linię odcięcia o ile walczysz z prostą linią.
Naklej bardzo dokładnie taśmę malarską, sprawdź czy dobrze przylega do ściany i sprawdź trzy razy czy jest prosta.
Przemaluj delikatnie pod taśmą (i po części taśmy) białym kolorem, cienko, raz. Zrobiłam tak, ponieważ maluję dwoma różnymi rodzajami farb, nie wiedziałam jak się zachowają- robię sobie podłoże. To także teoretycznie powinno zapobiegać podciekaniu kolorowej farby pod taśmę . W wielu poradnikach nie znajdziesz tego etapu więc możesz go pominąć. Mniejszym wałkiem możesz to zrobić poziomo ale większym pionowo, bo zamalujesz górną część ściany.
Poczekaj kilka minut aż farba przeschnie i nałóż farbę we właściwym kolorze w tym samym miejscu.
Nie maluj całej ściany, szkoda czasu. Tylko okolice paska. Jeśli farba dobrze kryje, poczekaj chwilę, nałóż drugą warstwę i po kilku minutach oderwij taśmę. Nie wszyscy wiedzą, że niedobrze jest zostawiać taśmę do całkowitego wyschnięcia.
Zajmij się pomalowaniem całej ściany. Nie przejmuj się ewentualnymi niedoróbkami przy linii odcięcia, tym bardziej, jeśli będziesz zasłaniać odcięcie.
Kiedy farba dobrze wyschnie przymocuj zaplanowane elementy: listwy, sztukaterie lub, jak w naszym wypadku wieszaki.
Dopiero teraz zajmij się dopieszczeniem niedociągnięć. Ja nakleiłam taśmę i gąbką usunęłam nierówności, tapując białą farbę na ścianie.
Lamperia wyszła bardzo dobrze. Na pełną odsłonę tej metamorfozy musicie poczekać jeszcze kilka dni. Czeka nas jeszcze przemalowanie drzwi i umeblowanie.
Zobacz jak pomalować boazerię farbami kazeinowymi