Jak rozmnażać i budzić pelargonie?

Jak rozmnażać i budzić pelargonie?

Pelargonie to najpopularniejsze kwiaty tarasowo – balkonowe. Choć są bardzo uniwersalne i pasują niemalże wszędzie – nie musisz co roku kupować nowych. Wystarczy, że nauczysz się z nimi postępować. W tym wpisie podzielimy się naszą wiedzą: Jak rozmnażać pelargonie oraz jak budzić pelargonie po zimie?

W domu z duszą pelargonie goszczą przez cały rok. Początkowo znajdowały miejsce na parapetach tylko na zimowe miesiące, kiedy trzeba było je chronić przed mrozem po balkonowym sezonie. Obecnie tak lubimy ich towarzystwo, że mamy je w domu przez cały rok. Uwielbiamy klimaty wiejskich domków, a pelargonie w glinianych doniczkach pomagają taki efekt osiągnąć w bardzo szybki i prosty sposób. Ustawiam je na kuchennym parapecie, na kredensie, a czasem nawet na stole. Lubię patrzeć na pelargonie podczas jedzenia i gotowania.

uprawa i rozmnażanie pelargonii w domu

Pelargonie swoją popularność w Europie zawdzięczają Holendrom. Sprowadzone z dalekich krajów, początkowo można je było podziwiać w holenderskich ogrodach botanicznych. Bogaci europejczycy szybko dostrzegli piękno tych kwiatów i zaczęto ich uprawę w ogrodach i szklarniach na całym kontynencie. W 1852 roku roślina cieszyła na tak dużym uznaniem, że prestiżowy niemiecki magazyn „Gartenflora“ okrzyknął ją najmodniejszą rośliną w Niemczech. Pelargonie pokochała także Francja, Anglia i stale tworzono jej nowe odmiany i sprowadzano nieznane jeszcze gatunki. Dziś pelargonie znają wszyscy. Są tak popularne, jak tulipany czy chryzantemy. Ktoś mógłby powiedzieć, że wręcz są oklepane. Czy na pewno? Bardzo lubię pelargonie we wnętrzach, zwłaszcza skandynawskich. Zachwycają mnie niezmiennie na tle białych ścian czy desek. Wyglądają uroczo także w Boże Narodzenie. Lubię ich widok razem z przecieranymi meblami.

pelargonie we wnętrzach rozmnażanie
źródło

Budzenie pelargonii po zimie

Jeśli już masz pelargonie przechowuj je zimą poza balkonem i tarasem. Pelargonie to rośliny wieloletnie dlatego nie musisz ich wyrzucać, choć wiele osób to robi. Jeśli tylko przetrzymujesz pelargonie w temperaturze pokojowej zimą i nic więcej z nimi nie robisz – w końcu rośliny będą kwitnąć coraz słabiej. Co zatem robić aby cieszyć się urodą tych roślin, jak najdłużej?

obejrzyj video poniżej

1.Usypianie pelargonii

Zabierz kwiaty z balkonu, przytnij, przetrzymuj w chłodzie. Poczekaj do wiosny. Optymalna temperatura do zimowania pelargonii to 8-12 stopni (temperatura nie powinna spadać poniżej 6 stopni). Jeśli temperatura jest wyższa, kwiaty się obudzą. Ziemia może lekko przeschnąć, ale nie wolno dopuścić do przeschnięcia pędów i ich zwiędnięcia. Pędy powinny mieć max 15-20 cm wysokości. Tak czekamy do lutego/ marca.

2. Podtrzymywanie wegetacji pelargonii

Zabierz kwiaty z balkonu, nadal podlewaj, zapewnij odpowiednią porcję światła, na przykład na parapetach. Usuwaj kwiaty i żółkniejące liście. Nawoź rośliny. Tak postępuj do lutego/ marca.

pelargonie uprawa i rozmnażanie

Marzec – maj – co robimy z kwiatami w tym czasie?

 • Podlewamy kwiaty regularnie
 • Ustawiamy w jasnym i cieplejszym miejscu, jeśli wcześniej było inaczej
 • Usuwamy stare liście (suche, żółte, niezdrowe)
 • Ucinamy niepotrzebne i za długie pędy
 • Przygotowujemy sadzonki (patrz poniżej)
 • Urywamy wierzchołki,pobudzamy roślinę do rozkrzewiania
 • Nawozimy roślinę
 • Pilnujemy jej kształtu
 • Przesadzamy do większych doniczek, przesadzamy także sadzonki
jak rozmnażać pelargonie

Jak otrzymywać sadzonki pelargonii?

Rozmnażanie pelargonii można zrobić na kilka sposobów. Zasadniczo robi się je dwa razy w roku: pod koniec lata oraz wczesną wiosną.

 • Odrywanie odnóżek od rośliny matecznej i umieszczenie ich bezpośrednio w ziemi. Pobrane sadzonki pozbawiamy dolnych liści i pozostawiamy 2-3 górne. Ukorzenianie się pelargonii przebiega najlepiej wówczas, gdy na pojemnik z młodymi roślinami założymy folię lub umieścimy w szklarni. Donicę z sadzonkami umieszczamy w ciepłym miejscu w temperaturze 18-200C .
jak rozmnażać pelargonie
 • Odcinanie za długich pędów. Pobrane sadzonki porcjujemy i pozbawiamy dolnych liści i pozostawiamy 2-3 górne. Umieszczamy w ziemi lub wkładamy do wody na 2-3 tygodnie do ukorzenienia. Można spróbować ukorzenić pędy środkowe, bez czubków.
jak rozmnażać pelargonie
jak rozmnażać pelargonie?
 • Rozmnażanie z liścia, które wcześniej usuwaliśmy z oderwanych pędów. Liście wkładamy do wody lub bezpośrednio do doniczki z ziemią. Ta metoda wymaga najwięcej uwagi.
jak rozmnażać pelargonie
jak rozmnażać pelargonie?

Pelargonie wystawiamy na zewnątrz po 15 maja bowiem pierwsze wiosenne przymrozki mogą je zniszczyć. Sadzonki przed wystawieniem na taras przesadzamy do większych doniczek. Późnym latem można powtórzyć zabiegi ale wtedy musicie zapewnić młodym pelargoniom dużo miejsca na przetrwanie zimy. A jakie są Wasze sposoby na rozmnażanie pelargonii?

pelargonie w domu rozmnażanie
źródło
jak rozmnażać pelargonie
źródło
jak rozmnażać pelargonie
źródło
pelargonie we wnętrzach
źródło

Jeśli spodobały Ci się pelargonie we wnętrzach – możesz przechowywać je:

 • w donicach ceramicznych
 • w starych naczyniach lub wazach
 • w koszach
 • w cynowych wiadrach lub baliach

Napisz w komentarzu jakie kwiaty rozmnażasz samodzielnie w domu?

Dołącz do naszej społeczności i pochwal się swoimi okazami.

Materiał powstał w ramach kampanii Europe in Bloom, wspieranej ze środków Unii Europejskiej

https://www.facebook.com/MojaPelargonia/
https://www.facebook.com/MojaPelargonia/

Leave a Comment

O nas

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blog, prowadzony przez mamę i córkę, o tym, jak urządzić dom z duszą.

Top Content