Specjalnie dla Was postanowiłyśmy przetestować wykonanie pionowego obrazu z sukulentów. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić samodzielnie albo masz wiele wątpliwości – ten wpis jest przeznaczony dla Ciebie. Na początek pokażemy Ci wykonanie tej dekoracji krok po kroku, a potem opowiemy o naszych obserwacjach po wykonaniu wertykalnego obrazu z żywych roślin.
Do wykonania wertykalnego obrazu z żywych sukulentów potrzebujesz:
- ramy, która jest głęboka (opcjonalnie może to być skrzynka)
- ziemi do sukulentów i kaktusów
- grubej folii na dno
- juty (opcjonalnie)
- siatki ogrodniczej u nas jest to siatka budowlana
- sukulentów (u nas 30 sztuk)
- małych gwoździ lub wkrętów
- takera (okazał się potrzebny)
Krok 1
Zdejmujemy dno ramki, wyciągamy wszystkie niepotrzebne elementy, w tym szybę. Nasza ramka została kupiona za 2 złote na giełdzie staroci. Ma solidne dno ze sklejki. Ważne aby upatrzona rama była gruba i głęboka – aby zmieściły się w niej rośliny z korzeniami.
Krok 2
Zanim ponownie zamontujesz ramkę, bez szyby – musisz jej dno zabezpieczyć folią. Sukulenty nie będą co prawda bardzo podlewane ale i tak musimy zapobiec przemoczeniu konstrukcji. Jeśli chcesz, możesz wyścielić folię nie tylko na dnie ale także na bokach. Wtedy Twoja ramka będzie bardziej wytrzymała i dłużej Ci posłuży.
Krok 3
Wsypujemy ziemię. My wykorzystałyśmy specjalną ziemię do sukulentów. Nie umieszczałyśmy na dnie kamieni lub innych elementów drenujących aby nie obciążać dekoracji. Poza tym i tak by się przesunęły w wyniku grawitacji.
Krok 4
Montujemy jutę. Ta juta to jest nasz pomysł. Przygotowując się do tego tutorialu natknęłyśmy się wiele razy na wykorzystanie samej ziemi ale miałyśmy obawy, że taka ziemia będzie się wysypywać, kiedy obrazek będzie wisiał. Oczywiście całą konstrukcję i wszystkie dziury można uzupełnić mchem. My jednak umieściłyśmy jutę, licząc, że sukulenty przebiją tkaninę i ukorzenią się mocniej. W sumie tak się stało ale nie przy wszystkich okazach. Te duże rośliny nie zakorzeniły się dobrze. Zatem robiąc kolejny egzemplarz ramy, spróbujemy zrobić to bez juty.
Krok 5
Siatka ogrodnicza lub budowlana jest elastyczna i lekka, dlatego doskonale nadaje się do wykorzystania przy okazji robienia takiej ramy. Chodzi o to aby korzenie sukulenta przeszły bez oczka siatki i dzięki temu, kiedy się rozrosną trzymały roślinkę w pionie. Zarówno jutę, jak i siatkę mocujemy przy pomocy takera.
Krok 6
Przed zamocowaniem sukulenta w siatce, usuwamy nadmiar ziemi ale uwaga, tak, aby nie zniszczyć korzeni. Jeśli korzeń kwiatka jest rozrośnięty i nie przejdzie przez oko siatki, natnij sąsiednie oczka i umieść roślinkę.
Krok 7
Zraszamy rośliny. Nie możemy ich przelać, bo kaktusy zaczną gnić i żółknąć. Nasza kompozycja przez dwa tygodnie była ustawiona w pozycji horyzontalnej po to, aby korzenie zdążyły się wrosnąć. Rośliny podlewamy tylko poprzez zraszanie.
Nasze wnioski po wykonaniu tej dekoracji są następujące:
-
Nie wybieraj za dużych i ciężkich roślin. Te najbardziej pionowe rośliny nie zakorzeniły się dobrze i wypadały, nawet po 2 tygodniach. Na szczęście to tylko cztery sztuki. Pozostałe trzymały się bardzo dobrze.
-
Juta niekoniecznie pomaga w przytwierdzaniu roślin do podłoża, dlatego następnym razem spróbujemy zrobić bez niej, z samą ziemią.
-
Miałyśmy lęki, że ściana będzie pleśnieć, wiec wydaje nam się, że ta dekoracja najlepiej sprawdza się na tarasie, balkonie albo w ogrodzie. Na razie opieramy ją o ścianę.
-
Konstrukcja rzeczywiście się trzyma w pionie, przynajmniej na początku. Jak będzie po jakimś czasie, jeszcze nie wiemy.
Jeśli macie jakieś swoje wnioski po wykonaniu taki wertykalnych kompozycji roślinnych to napiszcie w komentarzu. Jeteśmy ciekawe.
Zobacz wpis, o kwiatach w domu
Zobacz wpis , jak zrobić drewniany stojak na sukulenty
Zobacz, jak uszyć poduszkę kaktusa
Pielęgnacja sukulentów:
- Potrzebują dużo światła , zatem niech będą blisko okna
- Lubią wysoką temperaturę, 20–25 st. C, w okresie spoczynku powinna być niższa – poniżej 15 st. C.
Podlewać 1-2 razy w tygodniu latem, ale tak aby podłoże nie było stale mokre!Zraszamy - Zimą podlewamy 1 raz w miesiącu, zraszamy
- Między podlewaniami trzeba zrobić przerwę na to, by ziemia w doniczce przeschła.
Zajawkę montował Piotrek z Licz Pieniądze