Jesień to przede wszystkim dyniowe potrawy i dyniowe ozdoby. Kojarzy się z aromatyczną zupą, ciastem dyniowym ale też klimatycznymi jesiennymi dekoracjami. Dziś zaproponujemy wam kilka bardzo prostych pomysłów na jesienne dekoracje z dyni, proste, szybkie i wykonalne dla każdego.
1. Dynia z sukulentami albo innymi roślinami
Potrzebujesz:
- dynie dekoracyjne lub jadalne
- ziemię
- rośliny (u nas to były sukulenty)
Wydrąż otwór w dyni. Wsyp ziemię i zasadź rośliny. Środek możesz wyłożyć folią ale szczerze mówiąc, nie wiem czy to ma sens, bo ta ozdoba nie wytrzyma długo. Dynia zacznie w końcu gnić. Wtedy możesz przesadzić całość do ogrodu albo donicy albo oddzielić dynię od reszty i wyrzucić. W domu z duszą powstały dyniowe kompozycje sukulentowe, ale spokojnie mogą to być rośliny doniczkowe lub doniczkowe kwiaty, typu chryzantemy czy astry. Takie dynie mogą ozdobić wejście do domu lub być samodzielną dekoracją w mieszkaniu
2. Dynia i suszone kwiaty
Potrzebujesz:
- dynie
- suszone lub sztuczne kwiaty
- klej na gorąco
Ten pomysł trochę nie idzie w parze z moimi dyniowymi koncepcjami ale jest uroczy. Nie widzę na bardzo sensu zakrywania ładnej dyni czymś innym ale na pewno wielu osobom przypadnie do gustu. Aby pozostać w kolorystyce jesiennej, wykorzystałyśmy jesienne, suche kwiatki. Suszki przyklejamy miejsce przy miejscu przy pomocy kleju na gorąco. Ozdoba ładnie wygląda w grupie innych dyń, oklejonych w ten sam sposób ale w różnych rozmiarach. Uwaga, straszny kurzołap, zatem nie wskazany dla alergików.
3. Figury dyniowe
Potrzebujesz:
- określonej liczby dyń
- sztywnego długiego drutu, najlepiej takiego do dziergania swetrów
- wstążek
- markerów
- dobrego pomysłu
- kleju
- wełny na włosy
Pomysł idealny do jesiennych zabaw z dziećmi. Trochę inna wersja robienia jesiennych ludków, tym razem dyniowych, w większym gabarycie. Wymyślamy koncepcję (postać, płeć, wygląd) i robimy. Odcinamy czubki dyni i łączymy owoce ze sobą przy pomocy druta (potrzebujesz ich tyle, ile części). Kiedy mamy konstrukcję, ozdabiamy: rysujemy, dowiązujemy, doczepiamy. Kreatywność obowiązkowa.
4. Dyniowe lampiony
Potrzebujesz:
- dyni
- noża
- świec
- dużo siły i cierpliwości
Tak banalna ozdoba dyniowa, że nie ma sensu rozpisywać się o niej. Te lampiony są jednak lubiane przez dzieci, dlatego warto zrobić takie, niekoniecznie w kontekście Halloweenowym. Wykonanie lampiony nie jest proste, bo polega na mozolnym drążeniu miąższu dyni i wycinanie wcześniej narysowanych kształtów.
5. Po prostu dynia
Na ile nas znacie, wiecie, że lubimy rozwiązania najprostsze. Dlatego w naszym domu nie brakuje dyń rozłożonych nie tylko w kuchni. Dynie kupujemy przez cały rok i prawie zawsze są to dynie jadalne, bo po prostu zjadamy te nasze dekoracje. Dynie mogą stać samodzielnie lub w grupie. Mogą być elementem większej kompozycji. W podobny sposób można traktować jabłka, gruszki, inne warzywa.
6. Dyniowe numerki na ganek
Potrzebujesz:
- określonej liczby dyń, tyle ile cyfr w numerze twojego domu lub mieszkania
- dekoracji typu kwiaty, owoce , liście, wstążki
- cyfr, które składają się na numer Twojego domu
- kleju na gorąco
Pomysł na dekorację wejścia do domu: ganku, korytarza. Cyfry przyklejamy do dyni. Ozdabiamy według uznania kwiatami, owocami lub wstążkami. Jeśli nie masz takich gotowych numerków, namaluj je markerem.
7. Dynia malowana z napisem
Potrzebujesz:
- określonej liczby dyń,
- farby kredowej lub akrylowej
- pomysłu na napis
- szablonu (opcjonalnie)
- marketów lub ciemnej farby
- gąbki
Pomysł na dynię inaczej. Dynię malujemy przy pomocy gąbki. Jest to tak zwane tapowanie. Przy farbie kredowej wystarcza jedna warstwa. Po wyschnięciu tworzymy napis. Jeśli nie masz wprawy, naszkicuj ołówkiem lub zrób szablon.
Pochwalcie się swoimi pomysłami na dynię. Zróbcie to w komentarzu lub na naszej grupie
Zobacz inne dekoracje jesienne
Zobacz pomysł na rustykalne dekoracje z dyni