Mały balkon inspiracje – styl rustykalny

by Dom z duszą
mały balkon inspiracje

Choć styl rustykalny związany jest z wsią, kto powiedział, że nie można sobie zrobić balkonu w wiejskim stylu w centrum wielkiego miasta? Dziś przedstawiam Wam mój mały balkon i inspiracje w stylu rustykalnym, przy okazji podając proste tricki na osiągniecie podobnego efektu bardzo tanim kosztem.

Styl rustykalny przeżywa odrodzenie. Tęsknimy za naturą, sielskim, wiejskim życiem. Pandemia jeszcze spotęgowała te tęsknoty. Dlatego nie jest dziwne, że staramy się wprowadzać jak najwięcej naturalnych elementów, które zapewniają nam harmonię, relaks i spokój. Tegoroczny wybór na aranżację balkonu był prosty. Jak najwięcej naturalnych, neutralnych elementów, dużo zieleni i kwiatów, które pomogą odpoczywać, bez wyjazdów z miasta, jeśli te nie będą możliwe. Zobacz, jak to wszystko połączyć. Zobacz na poniższym wideo nasze inspiracje na mały balkon w stylu rustykalnym. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj poniżej.

zobacz wideo z metamorfozy balkonu

Rustykalny balkon – drewniany stół

Skoro jeszcze nie mogę mieć wiejskiego domu i ogrodu, to zrobię sobie jego namiastkę w mieście. Epicentrum wiejskiego ogrodu czy tarasu jest drewniany stół, przy którym można jadać śniadania i obiady. Dlatego to stół był punktem odniesienia dla całego balkonu i od niego zaczęła się metamorfoza. Do tej pory miałam stół okrągły, teraz zamieniłam go na znacznie większy i kwadratowy. Choć potężniejszy, jest bardziej ustawny, wygodny przy nakrywaniu. Stół kosztował mnie 0 złotych, znalazłam go na lokalnej grupie graciarskiej. Mój okrągły stolik także poszedł w dobre ręce tą samą drogą. Był w tak dobrym stanie, że odnowiłam tylko blat. Nogi pozostałe białe, takie jak były lekko zniszczone i przetarte.

mały balkon inspiracje

Rustykalny balkon – meble

Styl rustykalny to dużo naturalnego, lokalnego drewna dlatego obok drewnianego stołu na balkonie pojawił się także drewniany regał. To zwykły regał z Ikea, przeznaczony do spiżarni lub piwnicy. Pomalowałam regał na odcień naturalnego beżu aby mniej odcinał się od ścian i stołu. Blat drewnianego stołu, który wymagał lekkiego odnowienia, przeszlifowałam i pomalowałam tą samą farbą. Regał kosztował mnie 0 złotych, po prostu wrócił do mnie po kilku latach pobytu w piwnicy. Do akcentowania wnętrz rustykalnych, używane są stare meble: skrzynie, komody i przecierane kredensy ale na takie meble zwyczajnie nie miałam tu miejsca. Jako dodatkowy kwietnik wykorzystałam przecierane krzesło, z którego zrobiłam rustykalny stojak na kwiaty. W tym wpisie poniżej możesz zobaczyć jak wykonać taki kwietnik krok po kroku.

ZOBACZ JAK ZROBIĆ KWIETNIK Z KRZESŁA NA BALKON LUB DO OGRODU

Na regale ustawiłam bardzo dużo glinianych donic z kwiatami. Były to głównie białe i różowe pelargonie i białe surfinie.

mały balkon inspiracje  regał IKEA
regał ikea na balkonie
mały balkon inspiracje

Mały balkon inspiracje – co na podłogę?

Wiele osób zastanawia się czym zastąpić płytki na balkonie, nie zawsze dobrej jakości lub po prostu takie, które wyglądają brzydko. Na rynku jest kilka możliwości i całkiem fajnych rozwiązań drewnianych lub drewnopodobnych ale na razie zdecydowałam się zostawić podłogę w takim stanie, jak była. Byłam już o krok od kliknięcia deski kompozytowej na balkon ale wybrałam inaczej. Styl rustykalny kocha drewniane podłogi, ale dopuszcza także kamień jako budulec, dlatego płytki zostały. Są co prawda w ciepłym terakotowym kolorze (choć lepiej aby były naturalne, kamienne) ale postanowiłam je zestawić z glinianymi donicami.

Istnieje wiele opcji zakrycia podłogi drewnianej. Możesz pomalować płytki tarasowe specjalistycznymi farbami, możesz położyć nową modułową podłogę, możesz położyć wykładzinę albo sztuczną trawę. Możesz także wykorzystać dywany lub dywaniki, jak ja.

mały balkon jak urządzić
mały balkon inspiracje
mały balkon inspiracje  ławka na balkon

Mały balkon – ławka i fotel

Meble miały stworzyć strefę do odpoczynku ale także do jedzenia. Dlatego stary wiklinowy fotel pomalowałam na neutralne kolory, a z dwóch starych drewnianych krzeseł zrobiłam ławkę. W ogrodach wiejskich bardzo często pojawiają się takie wygodne, drewniane ławeczki, na których przysiądziemy, podziwiając piękne kwiaty. Ławka jest w pięknym odcieniu szaro- niebieskim ale to jedyny tak żywy akcent na moim balkonie. Meble rustykalne najczęściej są wykonane z drewna oraz właśnie z wikliny. Meble mogą być różne, nie muszą stanowić kompletu, takie jak na giełdzie staroci.

jak urządzić balkon
malowanie fotela wiklinowego
ZOBACZ WARSZTATY ONLINE, JAK MALOWAĆ WIKLINĘ
ławka na mały balkon

Mały balkon rustykalny – inspiracje tkaninowe

Pomieszczenia w stylu rustykalnym kochają tekstylia z naturalnego lub lnianego płótna, plecione dywaniki i wełniane pledy. Dwa dywaniki z Ikea położyłam pod stołem, zrobiło się bardziej przytulnie. Lniane poduszki poukładałam na ławce i fotelu. Zamiennie z lnianymi tekstyliami używam obrusów bawełnianych, ręcznie robionych na szydełku. Zastanawiałam się nad zasłonami w kolorze lnu, powieszonych na karniszu ale balkon jest praktycznie cały dzień w cieniu, więc dodatkowe zasłony i parasol nie były potrzebne, ale Ty oczywiście możesz je zawiesić. To nada balkonowi oryginalności.

mały balkon inspiracje
ławka na balkon

Mały balkon – w czym trzymać kwiaty?

Zamiast tradycyjnych drewnianych skrzynek, postanowiłam postarzyć drewniane nosidła. Wykorzystałam tu technikę bejcowania oraz malowania suchym pędzlem. Na kosze wiklinowe nie znalazłam miejsca, choć jeśli je lubisz, mogą znaleźć się na małym balkonie w stylu rustykalnym.

Wiejski styl lubi dodatki w wiejskim stylu: gliniane i wiklinowe doniczki, kanki, balie, stare garnki, nocniki, naczynia z domu babci, a nawet elementy narzędzi ogrodowych. 

balkon w stylu rustykalnym

Na elewacji ścianie balkonu możesz przymocować drewniane ramy okienne albo pomalowane drewniane okiennice. Ja na razie jeszcze tego nie zrobiłam. Kwiaty, tak pięknie wybiły, że cieszę się ich urokiem.

balkon w bloku aranżacje
mały balkon inspiracje
mały balkon w bloku inspiracje
aranżacja małego balkonu
jak urzadzić mały balkon

Mały wiejski balkon – jakie rośliny?

Rośliny wokół na tarasie rustykalnym, powinny kojarzyć się z domkiem i ogrodem na wsi. 

Jakie kwiaty wybierać? Mogą to być lawenda, cynie, maciejka, słoneczniki, astry, aksamitki, a także pelargonie,petunie, begonie, bratki czy stokrotki. Doskonale sprawdzą się pnące rośliny: bluszcz, fasola ozdobna, groszek pachnący – które ładnie będą piąć po balkonie. Jeśli masz miejsce zdecyduj się także na róże i hortensje.

W wiejskich ogrodach bardzo często możesz spotkać rośliny jadalne: zioła, truskawki, poziomki, pomidory lub sałatę, więc nie bój się wprowadzić ich na balkon, jeśli masz na to miejsce

fot. Moja Pelargonia
fot. Moja Pelargonia
fot. Moja Pelargonia
mały balkon inspiracje jak zrobić
mały balkon inspiracje
mały balkon inspiracje rośliny

Mój mały balkon rustykalny nastawiony jest na wypoczynek. Praca zdalna niejednemu z nas pozwala obecnie na bycie w domu. Wtedy krótka przerwa na kawkę albo obiad na takim balkonie sprawiają, że lepiej się pracuje i wytrzymuje lato w upalnym mieście.

Materiał powstał w ramach kampanii Europe in Bloom, wspieranej ze środków Unii Europejskiej – Moja Pelargonia

Wpis powstał także we współpracy:

Liberon Polska (farby i lakiery)

Woodson eko- ognisko (lampiony, nosidła drewniane, osłonki na doniczki)

Jeden z braci (montaż)

You may also like