Metalowe dodatki – styl country w ogrodzie i na tarasie

by Piotrek
styl country

Styl country na tarasie lub w ogrodzie robi ogromną furorę. Dlatego zardzewiałe wiaderko przerabiam na modną, kwiatową osłonkę. Najważniejsza dla mnie sprawa, to nie męczyć się z rdzą na metalu. Efekt zaskakuje.

Jeśli przyjrzycie się dokładnie najpopularniejszym stylizacjom ogrodów lub tarasów w stylu country, zauważycie, że używa się w nich najróżniejsze elementy. Wiaderka, konewki, miski lub stare dzbanki mogą być z różnych kompletów. Każde z innej parafii. Ostatecznie nadaje się im jednak jedną, charakterystyczną nutę. Może to być kolor lub dominujący wzór.


Metalowe, zardzewiałe wiaderko ratuję przed wyrzuceniem i zamieniam w modną ozdobę.


Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka farba jest dobra do metalu
  • Jak przygotować metal do malowania
  • Czym malować metal
  • Jak nanosić małe ornamenty na metalu
  • Czy można malować rdzę farbą

Metal gryzie rdza – Rdzę zabija farba

Nie chciałam się bawić w nanoszenie warstw antykorozyjnych, syntetycznych podkładów, zabezpieczeń lub powłok. Z drugiej strony, oczekuję, że doniczka wytrzyma na tarasie kilka sezonów.


Metal to bardzo ładny materiał do ozdoby ogrodów. Bardzo łatwo można osiągnąć imponujące efekty. Trzeba tylko oswoić się z tym, co metal lubi, a co mu przeszkadza.
Jak wiadomo wrogiem stali jest rdza.


Mam stare wiaderko, które jest nadgryzione przez korozję. Zamiast je wyrzucać, przerabiam w stylową osłonkę na kwiaty. A pomaga mi w tym nieco chemii.

farba do metalu
farba do metalu na rdzę

Farba na rdzę


Jak pewnie wiecie, nie ma kleju do wszystkiego. Dokładnie tak samo jest z farbami. Dlatego, żeby ułatwić sobie pracę, wybieram preparat stworzony do malowania rdzy (w moim przypadku Farba do metalu bezpośrednio na rdzę Altax matowa biała i matowa czarna).


Lubię, gdy moje, metalowe ozdoby mają gładkie powierzchnie, dlatego papierem ściernym usuwam korozję z wiaderka. I właściwie na tym kończy się przygotowanie metalowego elementu do malowania.


Lubisz mieszać, to mieszaj do upadłego


Przy wykorzystaniu nowoczesnych farb wielozadaniowych, najważniejszą sprawą jest dokładne ich wymieszanie. Chodzi o to, by składniki, które wykonują za ciebie najbrudniejszą robotę, idealnie się ze sobą połączyły przed malowaniem.


Producent zaleca, by farbę do metalu na rdzę mieszać przynajmniej 2 minuty. Ja zawsze radzę mieszać tak długo, jak długo trwa twoja ulubiona piosenka. Włączasz melodie. Zaczynasz mieszać w dobrym klimacie. Kończysz zazwyczaj po około trzech minutach.

farba do metalu na rdzę
farba do metalu

Malowanie rdzy farbą


Bez dodatkowych ceregieli, zaczynam malowanie wiaderka białą farbą. Wszystkie warstwy nanoszę pędzelkiem. Ozdoba przyzwoicie wyglądała po dwóch malowaniach.


Dla olśniewającego efektu postanowiłam pomalować metal trzeci raz.
Każda warstwa schła około 4 godzin.


Następnego dnia, za pomocą czarnej farby do metalu Altax oraz gąbki i szablonu, nanoszę wiejski wzór na wiaderko. Po krótkim wahaniu, postanowiłam też pomalować na czarno krawędź wiaderka. Tu wykorzystuję taśmę malarską, którą naklejam na zewnątrz naczynia oraz od środka.


Chwilę później, zadanie jest wykonane. Wiaderko idealnie komponuje się z emaliowanymi kubkami oraz kwiatami na tarasie. Zastanawiam się tylko, co by tu jeszcze przerobić na wiejską doniczkę…

Wpis zrealizowany w ramach tegorocznego #wyzwanieAltax czyli we współpracy z marką Altax, której produktu użyłam do przygotowania dekoracji ogrodowych.

dekoracje shabby chic farba do metalu

You may also like