Dzisiejszy poradnik jest dla tych, którzy nie lubią nudy we wnętrzach. Popularne akcenty ze złota, stali nierdzewnej, chromu, aluminium, mosiądzu czy pokryte patyną – można z powodzeniem przenosić na elementy drewniane, meble oraz dekoracje. Przy pomocy farb metalicznych i innych preparatów do malowania mebli można czarować otoczenie.
Powiem wprost: farby metaliczne kojarzyły mi się zawsze z malowaniem kaloryferów żeliwnych. I tak było do czasu, kiedy wiele lat temu taką samą srebrną farbą ( do kaloryferów) pomalowałam starą, drewnianą ramę lustra. Pewnie tym wywołałabym zawał serca u niejednego miłośnika antyków ale rama przetrwała do dziś. Ale takie były czasy i tak sobie radziliśmy, kiedy w sklepach nie było za wiele. Dlatego tym chętniej przygotowywałam ten poradnik. Bo teraz możliwości na pokrywanie mebli „metalem” jest bardzo dużo, by nie powiedzieć ogrom. A, że metal dobrze czuje się w pomieszczeniach już od jakiegoś czasu – warto się trochę oswoić z tym tematem.
Polacy pokochali biel i szarość i ciężko jest im się rozstać z tymi tonacjami, tymczasem we wnętrzach od kilku sezonów doskonale czują się intensywne kolory, ciemne barwy i metaliczne akcenty.
Dlaczego tak kochamy spokojny szary i biały?
- bo dają dużo możliwości aranżacyjnych
- bo to proste w obsłudze kolory
- bo są bezpieczne i uniwersalne
- bo rzadko robimy remonty i chcemy aby aranżacje służyły „na lata”
Kiedyś metale (a zwłaszcza złoto) we wnętrzach kojarzyły się z przepychem i bogactwem, były przypisywane władcom lub bogaczom. Dziś złoto czy miedź są modne i można powiedzieć – powszechne. Nie kojarzą się już z nowobogackim podejściem do życia, wpisują się we wszystkie style: wnętrza klasyczne, nowoczesne, industrialne, a także glamour. Kojarzą się z klasą, dobrym gustem i smakiem oraz z nieszablonowym podejściem i potencjałem dekoratorskim. Na rynku od kilku sezonów dostępnych jest mnóstwo dodatków w kolorze złota i innych metali. Wystarczy wejść na Instagram. Jak jednak sprawić aby nie być powtarzalnym i stworzyć u siebie coś naprawdę wyjątkowego? To proste. Zamiast kupować gotowca, zalecamy własnoręczne przeróbki, najchętniej z pędzlem w ręku.
Nasz dzisiejszy samouczek renowacji mebli, prowadzonym razem z ekspertami marki Liberon, poświecimy metalicznym metamorfozom.
Jak je zrobić samodzielnie?
Jakich możemy użyć preparatów?
Dlaczego metal?
- bo rozświetla i przyciąga wzrok
- bo dodaje odrobinę luksusu i przełamuje nudę
- bo wprowadza namacalne zmiany we wnętrzu
- bo jako subtelny dodatek pasuje do wielu okoliczności i stylów
- bo jako wyraźny akcent potrafi odmienić wnętrze
- bo dodaje elegancji, wykwintności i ekskluzywności
- bo pasuje do drewna, szkła oraz tkanin
- bo lubi wszystkie kolory
- bo doskonale kontrastuje
- bo to efektowny i unikalny akcent
Farby metaliczne – metaliczne efekty dekoracji w dwóch wariantach wykończenia: połysk i mat
Często mamy obawy czy odcień złoty albo inny metal pasują do zwykłego domu, zwykłego Kowalskiego? Zupełnie niepotrzebnie. Złoty wpisze się w każde wnętrze. Warto w tym temacie poeksperymentować i wybrać własną drogę.
Kup farbę metaliczną w wybranym kolorze i przemaluj coś niewielkiego, choćby tacę albo wianek. To samo z meblami. Zamiast rozważać kosztowny zakup nowych szafek w upragnionej stylistyce, spróbuj własnoręcznie nadać tym, które już masz, zupełnie nowy charakter. I nie bój się wykorzystywać do tego właśnie metalicznych akcentów.
Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon radzi:
Farby metaliczne to dobre rozwiązanie, dzięki którym meble mogą szykownie zabłysnąć miedzią, cyną, złotem lub srebrem bądź poszczycić się miękkim matowym wykończeniem w odcieniach aluminium, ciemnego srebra, szarej stali i bladego złota. Powierzchnie pomalowane farbami metalicznymi są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu czystości, a sam proces malowania jest wyjątkowo prosty.
Farby metaliczne nadają się do malowania drewna, nie tylko surowego, ale i takiego, które wcześniej już było malowane, lakierowane czy bejcowane. Można także nimi malować powierzchnie laminowane, a nawet metalowe.
Tworzą na powierzchni trwałą, metalizującą powłokę. Co ważne nie wymagają żadnych podkładów, ani usuwania starych powłok.
Jak drobnymi krokami wprowadzić złote i metalowe akcenty w domu?
- przemaluj nogi stolika
- przemaluj nogi krzesła
- pomaluj ramę
- pomaluj tacę lub szkatułkę
- pomaluj gałki w meblu
- przemaluj jeden mebel
- zrób stylowe złote skarpetki na krzesłach
- pomaluj wianek
Farby metaliczne mają zwyczajną konsystencję farby i dostępne są w dwóch wariantach wykończenia.
Wariant połyskujący przykuwa nasz wzrok bardziej – rozświetla, zaś matowy, który jest mi bliższy, pozwoli na uzyskanie pudrowej powierzchni. Farby nakładamy wałkiem lub pędzlem.
Zobacz metamorfozę komódki, wykonanej przy użyciu farb metalicznych. Premiera tutorialu krok po kroku na naszym kanale youtube już 21 lipca.
Pasty, lakiery i patyny
Do dekoracji przedmiotów wykonanych z drewna, kamienia, metalu, gipsu czy kartonu możemy wykorzystywać kremy pozłacające i patyny. To produkty o gęstej, woskowej konsystencji , przeznaczone do zdobienia lub renowacji mebli i elementów dekoracyjnych, niezwykle łatwe w aplikacji. O patynowaniu mebli pisaliśmy w tym poradniku.
Patyna jest gęstym i kryjącym woskiem, nakładamy ją za pomocą ściereczki bawełnianej i pozostawiamy do wyschnięcia na dwie godziny. Następnie powierzchnię drewnianą przecieramy szmatką, aby uzyskać efekt połysku i upragnionej dawności. 🤩
Pełen tutorial z użyciem patyny możesz zobaczyć już niebawem na blogu i naszym kanale youtube
W przypadku prac DIY, skupionych w ogrodzie czy strefie wokół domu, warto postawić na lakier pozłacający na bazie żywic, który z powodzeniem poradzi sobie z działaniem warunków atmosferycznych i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
To jak? Zdecydujesz się na metaliczne metamorfozy czy może masz już coś przemalowanego na ten kolor?
Napisz w komentarzu lub dołącz do grupy na FB.