Dekoracje wielkanocne z mchu – przegląd pomysłów

by Dom z duszą

Mech chrobotek dostępny jest w kwiaciarniach, na giełdach kwiatowych oraz w sieci. Nie ma trudności z jego kupieniem. Mech jest trwale zaimpregnowany, więc nie musimy się martwić, że uschnie lub zżółknie. Nie trzeba go podlewać, nie musi mieć też kontaktu ze słońcem. Można go wykorzystywać wielokrotnie, dlatego jest doskonałą bazą do domowych dekoracji.

Dziś prezentujemy Wam krótki przegląd pomysłów, z wielkanocne dekoracje z wykorzystaniem mchu. Wszystko jesteście w stanie zrobić samodzielnie, we własnym domu.

Dekoracje wielkanocne z mchu – Jajka z mchu

Styropianowe jajka można kupić w sklepach plastycznych, niektórych marketach sieciowych (dom i ogród) oraz w sieci. Takie jajka mają kilka rozmiarów. Sposobów na ich zdobienie jest bardzo dużo, a mech jest jenym z nich.

Do wykonania tej ozdoby potrzebujemy mchu, jajek i kleju na gorąco. Opcjonalnie dodatków typu sznurek, koronki, guziki, piórka albo korale. Wedle uznania

wielkanocne dekoracje z mchu
fot.Ewelina Główka
wielkanocne dekoracje z mchu

Wianki z mchem

W podobny sposób, jak jajka – możemy oklejać styropianowe obręcze. Wtedy powstaną wianki z mchu. Ich zaletą jest to, że są lekkie i dzięki temu mogą zawisnąć dosłownie wszędzie, bez niepotrzebnego wiercenia dziur – podwieszone na żyłkach albo na haczykach samoprzylepnych.

wielkanocne dekoracje z mchu
fot.Katarzyna Miller-Kałczuga
wielkanocne dekoracje z mchu
fot.Joanna Kamińska
fot. Brygida Krzemińska
fot.Katarzyna Miller-Kałczuga
fot. Ewa Blue

Wianki wiklinowe z mchem

Mech możemy wklejać także w wianki wiklinowe. Wtedy nie trzeba go tak gęsto umieszczać.  Takie połączenie wiklinowych gałązek i mchu sprawia, że wianek jest piękny sam w sobie. Nie potrzeba wiele elementów do dekoracji. Wykorzystaj drobne kwiatki, skorupki po jajkach lub mini jajeczka. Możesz stworzyć bardzo minimalistyczny wianek albo taki w stylu shabby chic.

fot.Brygida Krzemińska‎
fot.Aleksandra Hertel‎

Mini wianuszki z mchem na stole

Możesz kupić gotowe wianuszki z mchu albo znowu samodzielnie okleić mchem styropianowe oponki. Takie mini wianuszki możesz wykorzystać jako elementy większej dekoracji albo po prostu umieścić na stole. Wkładamy w nie pisanki, ceramiczne figurki albo inne drobne elementy. Minus tej dekoracji jest takie, że mech zostawia ślady na talerzu, zatem talerz nie nada się do jedzenia. Można to rozwiązać w ten sposób, że dołożysz dodatkowy talerz i na nim umieścisz dekorację.

wielkanocne dekoracje z mchu

 

Mech w naczyniach

Mech wkładany do naczyń, donic, pater, skrzynek i komponowany z innymi dekoracjami – to bardzo szybki sposób na wykonanie stroika. Wykorzystaj pisanki, skorupki jajek, ceramiczne figurki, kwiaty – i stwórz własne kompozycje.

fot.Urszula Robert Ese Semen‎
fot.MagdaLena Stancu
fot. Krystyna Laskowska
fot. Magdalena Szwarc
fot.Dorota Świtkowska‎
wielkanocne dekoracje z mchu
fot.Dorota Świtkowska‎
fot. Krystyna Laskowska
fot. Ilona Betka
fot. Ilona Betka

Sposobów na wykonanie ozdób z mchu jest bardzo dużo. Można powiedzieć, że nieskończenie wiele. Bo to od Ciebie zależy czy zrobisz wianek, czy tylko dodasz kilka kępek mchu do stroika. Wszystko zależy od gustu, stylu i chęci. Nie reygnuj jednak z dekoracji z mchem, bo pasują do wszystkich wnętrz. Pamiętaj tylko aby mech kupować w sklepie, ten w lesie jest chroniony.

Zobacz nasze inne dekoracje wielkanocne

wielkanocne dekoracje z mchu

You may also like

Leave a Comment