Poduszka kaktus – jak samodzielnie uszyć? Tutorial krok po kroku

by Dom z duszą

Motyw kaktusa – to hit wnętrz od kilku sezonów. Ponieważ jego popularność nie słabnie, dlatego wpadłyśmy na pomysł, że uszyjemy poduszkę kaktusa i pokażemy Wam tutorial. Taką poduszkę, która będzie trwała, będzie ładnie wyglądała i będziecie ją mogli prać. Forma jest od początku do końca nasza, jest narysowana. Zobaczcie, jakie to proste.

 

Do uszycia poduszki kaktusa potrzebujesz:

  • zielonej bawełny lub dzianiny ( u nas dzianina)
  • nici do haftowania (jasnych lub ciemnych) – u nas jasna mulina
  • przyborów do szycia, jeśli nie posiadasz maszyny do szycia
  • wypełnienia do poduszek, u nas kulka silikonowa ok. 2 kg lub 2 starych poduszek z takich wypełnieniem

 

Kilka uwag na początek:

  1. Bawełna to tkanina, która się nie rozciąga, można ją prać w wyższych temperaturach. Dzianina to tkanina, która się rozciąga i pierzemy ją w niższych temperaturach.
  2. Kulkę silikonową kupisz na kilogramy w sieci ale możesz też wykorzystać zwykłe wypełnienie z poduszek (np. IKEA). Waty nie polecam, bo wypełnienia potrzeba bardzo dużo.
  3. Potrzebujesz dwóch kawałków tkaniny, które ze sobą zszyjesz.
  4. Zacznij próby od mniejszego kaktusa, jeśli masz problem z formą.
  5. Kaktus uszyty będzie zawsze ciut mniejszy i chudszy niż pierwotna forma na papierze, pamiętaj o tym przy rysowaniu (powiększ formę o + 2 cm)

Obejrzyj film, a pełen opis szycia poduszki kaktusa znajdziesz pod filmem:

 

Krok 1.

Rysowanie formy. Przemyśl formę swojego kaktusa oraz jego wysokość i szerokość. Nasz ma prostopadłe ramiona, choć w sieci znajdziesz takie inspiracje. Chciałyśmy dużą poduszkę dlatego formę rysowałyśmy na arkuszu szarego papieru.

 

 

 

 

 

 

 

Krok 2

Wycinanie formy.

Krok 3.

Wycinanie tkaniny. Potrzebujesz dwóch kawałków tkaniny. Składasz je razem (prawa strona do środka i do siebie). Możesz przypiąć papierową formę szpilkami aby tkanina i forma się nie przesuwały. Wytnij kaktusa ale o 1-2 cm większego, to zapas potrzebny do szycia.

Krok 4.

Zaczynamy szycie. Ja mam maszynę do szycia, więc dla mnie sprawa jest  prosta. Jeśli jej nie masz – musisz to zrobić ręcznie. Szyjesz (tak jak wskazuje papierowa forma- przypnij ją szpilkami jeśli nie umiesz zrobić tego „na oko” lub odrysuj sobie ślad pisakiem do tkanin, takim samoznikającym lub mydełkiem krawieckim). Ręczne szycie to tak zwane „za igłą”, nie fastryga, bo się spruje. Ścieg za igłą wykonany prawidłowo, mocno i trwale połączy dwa kawałki tkaniny. Szyjąc ręcznie  właśnie tego ściegu  używamy najczęściej. Jedna ważna sprawa. Zanim zaczniesz szyć – upewnij się, że prawe strony tkaniny są w środku i stykają się. Ty widzisz tylko lewą stronę tkaniny –  po jednej i po drugiej stronie. Na dole zostawiasz otwór, aby wkładać wypełnienie. Tkanina musi być wygładzona i dobrze ułożona krawędziami.

Krok 5.

Nacinanie zagięć i owalnych kształtów.

Po uszyciu powstał nm zarys kaktusa oraz 1-2 cm zapasu. Musisz teraz delikatnie ponacinać – prostopadle do szwu – wszystkie zaokrąglenia. Jeśli tego nie zrobisz, poduszka nie będzie się układać na prawej stronie. Uważaj, nie przetnij szwów, bo zrobi się dziura.

Krok 6.

Przewlekanie na prawą stronę. Teraz poprzez otwór, który zostawiłaś, przewlecz poduszkę na drugą stronę, jak rajstopy z lewej na prawą. Wyrównaj wszystko.

Krok 7.

Wypełnienie. Pozostało nam bardzo dokładnie wypełnić poduszkę. Dokładnie przy krawędziach, w każdym zakamarku. Poziom wypełnienia jest kwestią indywidualną ale chodzi o to aby ramiona kaktusa nie opadały. Kiedy uznasz, że jest ok, zszywamy otwór „na okrętkę” ale tak aby się nie otworzył.

Krok 8.

Haftowanie kolców. Haftujesz lub rysujesz kolce kaktusowi. Najprościej jest zrobić to ściegiem krzyżykiem.

Uszyta poduszka może być dekoracją w sypialni, ogrodzie, salonie lub pokoju dziecka. Możesz jej uszyć towarzystwo. Poduszkę możesz prać ręcznie i pozostawić do wyschnięcia.

 

Jeśli lubisz kaktusy, zobacz jakie kaktusy zrobiłyśmy z kamieni dla Bricomarche po sąsiedzku

 

 

You may also like

Leave a Comment