Ręcznie malowane płytki – jak się do tego zabrać?

by Dom z duszą

 

Metamorfoza łazienki to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie możemy sobie zafundować w mieszkaniu. Istnieje jednak trik, który zupełnie odmieni wnętrze  – pomalowanie płytek! Zobacz, jak w prosty sposób możesz zrobić remont łazienki bez konieczności wymiany kafelek.


Remont łazienki zazwyczaj kojarzy się z bałaganem i kurzem podczas skuwania starych płytek ceramicznych. Na szczęście jeśli zużyte kafelki są tylko brzydkie, a nie zniszczone, wystarczy, że je pomalujesz.

Malowanie płytek DIY – przygotowanie i malowanie

 

W pierwszej kolejności powinieneś zdemontować w łazience wszystkie meble, uchwyty i oświetlenie. Przed malowaniem płytki należy dokładnie umyć i odkamienić. Możesz zrobić to za pomocą specjalnych detergentów. Jeśli zauważyłeś, że w fugach są ubytki, musisz koniecznie je uzupełnić. Nie przejmuj się ich kolorem, na tym etapie to bez znaczenia – i tak całość zostanie pokryta farbą. Wyczyść także zagrzybione fragmenty łazienki (są to najczęściej miejsca w okolicy brodzika, umywalki lub wanny); produkty do odgrzybiania znajdziesz bez problemu w każdym sklepie remontowo-budowlanym.

 

Nadaj kierunek swoim fantazjom
Kiedy już wykonasz wszystkie te prace, musisz zagruntować ściany, by nabrały chropowatości. Po ich wyschnięciu przystępujesz do pokrywania płytek farbą specjalnie przeznaczoną do ich malowania. Zaleca się aplikację minimum dwóch warstw, celem osiągnięcia lepszego efektu. Do aplikacji farby należy użyć pędzla, wałka do lakierów ze średnim włosiem, wałka z gąbki lub natrysku bezpowietrznego (dysza: 021-023). Drugą warstwę farby nakładamy od 12 do maksimum 48 godzin po pierwszej aplikacji. Po trzech dobach otrzymujemy już pełną odporność farby. Jednak lepiej wstrzymać się około siedmiu dni z myciem kafelek jakimikolwiek środkami chemicznymi.

 

Malowanie płytek ma wiele plusów. Oprócz tego, że w łatwy i stosunkowo tani sposób jesteś w stanie odmienić swoją łazienkę, to na dodatek możesz zaszaleć z pomysłami. Dla przykładu, stwórz kontrast w pomieszczeniu. Jedną ścianę pomaluj na turkusowo, a pozostałe na biało. Zadbaj o odpowiednie, stylowe meble oraz dodatki i gotowe – nowa łazienka jak się patrzy! To naprawdę proste, a pomysłów możesz mieć wiele, w końcu Ty jesteś architektem w swojej łazience.

 

Pomysły na szablony do malowania płytek (materiały ŁazienkaPlus)

 

Ręcznie malowane płytki na podłodze

 

Kolejnym etapem metamorfozy łazienki może być pomalowanie płytek na podłodze. Oczywiście pierwszą i jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musisz zrobić na początku, jest dokładne oczyszczenie podłogi. Fugi wyczyść szczoteczką i detergentami lub jeśli wolisz – skorzystaj z domowych metod (np. tej z użyciem proszku do pieczenia), a następnie umyj całość jeszcze raz wodą.

 

Do malowania płytek na podłodze, podobnie jak tych na ścianie, potrzebna jest specjalna farba. Możesz stworzyć istne arcydzieło w łazience, malując podłogę z szablonem. Wystarczy, że zakupisz dwie farby o różnych kolorach np. białą i czarną, szablon (lub zaprojektujesz i wytniesz własny) oraz pędzel gąbkowy, który idealnie sprawdza się w przypadku malowania z szablonem. Gdy masz już wszystko i Twoja podłoga została oczyszczona, możesz pokryć ją czarną farbą; gdy ta wyschnie, przytwierdź szablony w miejscach, które Ci odpowiadają. Teraz możesz pokryć podłogę ponownie farbą – tym razem białą. Po wyschnięciu, delikatnie usuń szablony i gotowe! Używając szablonów możesz w podobny sposób pomalować płytki na ścianach.

 

Źródło zdjęć: http://www.livingthelifeofrileyblog.com/

 

Co zrobić, kiedy farba wyleje się pod szablon?

 

Wiadomo, że podczas prac typu DIY nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Bywa, że pod szablon wyleje się farba. Co wtedy zrobić? Kiedy farba częściowo wyschnie, zdejmij szablon i mokrą gąbeczką przetrzyj miejsca, które się rozlały. Powinno zejść bez problemu. Kłopoty przyjdą, jeśli w tej sytuacji szablon zostawisz do następnego dnia – wówczas nóż w dłoń i pozostaje skrobanie!

Jak widzisz, remont łazienki wcale nie musi oznaczać Armagedonu. Wystarczy, że masz głowę pełną pomysłów i chęci! Planując metamorfozę łazienki weź zatem pod uwagę możliwości, jakie daje Ci samodzielne pomalowanie płytek.

 

Autorką wpisu jest Agnieszka Możejko, redaktorka bloga ŁazienkaPlus i pasjonatka urządzania wnętrz.

 

You may also like