Dekoracje wielkanocne szyte z materiału wprowadzają do domu swojski klimat. Jeśli dodatkowo są to uszyte ręcznie ozdoby – kojarzą nam się z dzieciństwem, wakacjami na wsi, babcią lub mamą. Dziś poradnik o tym, jak w ogóle używać ręcznie szytych dekoracji wielkanocnych. Oraz o tym, że możesz je uszyć samodzielnie.
Niewątpliwymi zaletami szytych dekoracji jest ich trwałość. Przechowywane latami na dnie kufra – mogą nam służyć przez wiele sezonów. Dodatkowo, jeśli wykonamy je z neutralnych tkanin – zawsze będą pasować do świątecznego wystroju. Szyte dekoracje możesz wykonać samodzielnie i nie potrzebujesz na to dużego budżetu. Wystarczy kawałek lnu lub bawełny albo wręcz resztki starych ubrań czy obrusa. Szyte dekoracje są lekkie, zatem łatwiej wiesza się je czy podwiązuje, bez konieczności wiercenia dziur. Takie dekoracje można prać. Jest to także doskonały prezent dla kogoś bliskiego lub znajomego. Samodzielnie wykonana kura czy gąska to doskonały upominek na święta. Szycie ręczne może być doskonałym pretekstem do zabawy z dziećmi albo całą rodziną. Poszczególne etapy pracy (wypychanie, rysowanie oczek) można „zlecić” nawet maluchom.
Zasady wykorzystania szytych elementów do dekoracji:
- Dekoracje powinny być przemyślane. Nie sztuką jest wykorzystać wszystko. Jeśli lubisz styl wiejski albo motyw kurnika – postaw na kurki lub gęsi.
- Dekoracje powinny do siebie pasować. Najlepiej wyglądają te dekoracje, które pasują do siebie i do wnętrza. Zestawiaj je kolorystycznie, nie przesadź z kolorami. Zasada : im mniej tym lepiej obwiązuje także we wnętrzach
- Dekoracje powinny być powtarzalne. Jeśli chcesz zachwycić gości pięknymi ptaszkami na stole, niech takie same ptaszki pojawią się na girlandzie lub na wianku na drzwiach wejściowych
- Zdecyduj się na jedną wiodącą tonację. Pod warunkiem, że nie mieszkasz we wnętrzu w stylu boho – wybierz jedną tonację dekoracji . Jeśli żółty to nie pudrowy, itd. W ten sposób dobieraj wszystko, naczynia lub kwiaty. Możesz też pójść w bezpieczne beże, biele – te pasują do wszystkiego.
- Pamiętaj o przestrzeni. Jeśli dekorujesz stół, niech ściana czy okno zawiera podobne elementy – kontynuację tego co na stole.
Poniżej kilka pomysłów na to, jak używać wielkanocnych dekoracji, które są uszyte z materiału.
Wielkanocne wianki
Wielkanocne wianki z elementami uszytymi ręcznie wyglądają bardzo oryginalnie. Na początek zdecyduj się na jakiś pomysł. Możesz użyć jednego elementu, kilku, połączyć z innymi dekoracjami albo zrobić jeden wielki szyciowy wianek.
Najprostszym i najszybszym sposobem mocowania elementów szytych na wianku jest użycie miękkiego druta. Takie druty kupisz w zwykłym markecie budowlanym. Możesz wykorzystać też drut florystyczny. Drut umieszczamy w ozdobie. Aby się nie przesuwał i nie robił dziury w materiale możesz kapnąć jedną kroplą kleju na gorąco. Następnie mocujemy dekoracje na wianku. Jest to bardzo proste.
Możesz też połączyć kilka ręcznie szytych elementów dekoracji z innymi dekoracjami, na przykład kwiatami lub pisankami. Podobnie jak poprzednio, szyte rzeczy mocujesz na drucie, resztę przyklejasz klejem na gorąco.
Nawet jeśli wianek jest cały w kwiatach możesz dowiesić szyte dekoracje. Jedna kurka czy gąska, zwisająca w wianka będzie bardzo ładnie wyglądać.
Wielkanocne dekorowanie stołu
Wykorzystaj powszechnie znaną do eksponowania słodyczy paterę do dekorowania stołu na święta. Na poszczególnych piętrach patery umieść kubki, kubeczki, niewielkie naczynia. W nich wyeksponuj kwiaty, rośliny, liście. Zamiast gotowych figurek z sieciówki, możesz wykorzystać ręcznie szyte dekoracje wielkanocne: kury lub gęsi. Taką paterę możesz odstawić na boczny stolik aby goście mogli swobodnie rozmawiać. Jeśli będziesz przenosić paterę zabezpiecz elementy przed wypadaniem i przesuwaniem. Możesz wykorzystać taśmę dwustronną lub sznurek, który przykryjesz roślinami. Zobacz kilka inspiracji poniżej.
Im większe elementy, tym mniej ich potrzebujesz. Tu na fotografii tylko dwie gęsi umieszczone wśród roślin.
Tutaj jest więcej naczyń i mniej roślin.
Oczywiście najlepiej, kiedy rośliny będą żywe. Na paterze możesz ustawić doniczki z bratkami, stokrotkami lub innymi kwiatkami wiosennymi. Albo po prostu wykorzystaj rozkwitające gałęzie z ogródka. Zasada budowania dekoracji na paterze jest prosta. Większe rzeczy z tyłu lub bliżej środka, mniejsze a krawędziach i z przodu.
Kubki, kubeczki, miseczki
To jest pomysł wykorzystywany przez nas bardzo często z okazji i bez okazji. Zasada jest prosta. Kubek, miseczka, inne niewielkie naczynie. Umieszczamy w nim uszytą dekorację, którą gość może potem zabrać do domu. U nas zabierają:) Jeśli zamierzasz w tym samym naczyniu serwować jedzenie, nie wypełniaj go niczym (mchem, woliną, itd). Jeśli naczynia nie będą używane do jedzenia – możesz wykorzystać wypełnienie.
Doniczki idealne na dekoracje wielkanocne
Doniczki albo emaliowane kubki, których nie wykorzystasz na stole – możesz wypełnić woliną lub sianem. Do takiego wiejskiego akcentu pasują szyte kury lub gęsi.
Meble i szuflady
Półki, półeczki, szuflady to także miejsce, gdzie na czas Wielkanocny mogą zamieszkać szyte ozdoby.
Szyte dekoracje wielkanocne można wykorzystywać na wiele sposobów. Także jako girlandy albo zawieszki na gałęziach.
Ale jak w ogóle zabrać się do szycia takich dekoracji wielkanocnych?
Recznie szyte dekoracje wielkanocne czego potrzebujesz?
- Tkanina. Możesz kupić gotową bawełnę w sklepie ale też wykorzystywać to, co masz w domu. Stary, poplamiony obrus lniany, spódnicę w kwiatki, ścierkę. Ważne aby była to bawełna lub len. Takie tkaniny dobrze się starzeją, można je prać.
- Wypełnienie – profesjonalne wypełnienie to kulka silikonowa, kupowana online ale jeśli nie masz – wypełnij watą, to stary sposób naszych babć. Minus, wata po czasie się odkształca.
- Wykrój. Jeśli nie umiesz rysować samodzielnie, możesz pobrać wykrój z internetu.Przygotowałam dla Ciebie kilka wykrojów na Wielkanoc
- Maszyna lub igła i nitka. Tak małe elementy można uszyć ręcznie ale jeśli masz maszynę do szycia, pójdzie sprawniej
- Mulina do haftowania lub pisak do tkanin. Haftowanie jest trudne ale podstawowe ściegi jesteś w stanie zrobić bez edukacji w tym zakresie. Jeśli nie udźwigniesz tego zadania, narysuj oczy i wzorki pisakiem