Renowacja mebli farbami kredowymi jest prosta. Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności, o czym mówiłyśmy już wielokrotnie. W tym video poradniku wspólnie wykonamy metamorfozę starego mebla. Wszystko zrobisz samodzielnie, nawet jeśli nigdy jeszcze nie malowałaś mebli.
Renowacja mebli w jeden dzień
W tym filmie pokażemy Ci metamorfozę starej szafki – siedziska. Wykonasz ją w jeden dzień i zrobisz to praktycznie bez przygotowania. Nasz mebel jest sosnowy, lakierowany. Wygląda na mocno zużyty, jest zaplamiony i przyda mu się trochę nowego koloru i życia.
Przemalujemy go farbą kazeinową oraz nauczymy Cię krok po kroku jak nakładać ciemny wosk, przez co siedzisko będzie wyglądać na starsze.
Do metamorfozy siedziska wykorzystałyśmy:
- farbę kazeinową Liberon złocisty kłos
- farbę kazeinową Liberon płowy migdał
- wosk barwiący Liberon Black Bison bezbarwny
- wosk barwiący Liberon Black Bison przydymiony dąb
- papier ścierny
- benzynę ekstracyjną i szmatkę
- kłębki bawełniane (lub watę stalową 000)
- pędzel płaski
- kawałek nowej tkaniny na siedzenie
- nową gałkę ceramiczną, dopasowaną kolorystycznie do całości
Renowacja mebla krok po kroku?
1. Odkurz mebel
To jest pierwszy , najważniejszy moment renowacji mebli: czas na obejrzenie mebla, przetarcia go z brudu, ocenienia czym został wcześniej pokryty, ewentualnego zdjęcia starych powłok i załatania dziur. Zobacz poradnik o tym, jak przygotować mebel do malowania oraz, jak zdjąć stare powłoki z mebla, przy użyciu żelu. Nasz mebel był pomalowany tylko lakierem, miał już wcześniej zaklejane dziury kitem. Ponieważ my będziemy malować mebel farbami kazeinowymi, które można kłaść na lakierowane drewno, nie musimy zdzierać starych powłok. Przemywamy mebel wodą z mydłem i zostawiamy do wyschnięcia,
2. Przeszlifuj
Po wyschnięciu, mebel trzeba przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie odpylić. Możecie to zrobić pędzlem, zmiotką albo odkurzaczem. Jakiego papieru użyć? Najlepszy będzie 240. Jeśli mebel ma duże nierówności albo odpryski lakieru, najpierw używamy grubszego papieru, wyrównujemy powierzchnię, a dopiero potem wygładzamy całość drobniejszym.
3. Odtłuść
W sumie mebel można odtłuścić zaraz po umyciu, jeszcze przed szlifowaniem ale nam bardziej logiczne wydaje się zrobienie tego po szlifowaniu. Zawsze jest ryzyko, że zostawimy na powierzchni drewna odciski dłoni z sebum, tłuszczem, którym pokryta jest nasza skóra, dlatego my wolimy odtłuszczanie robić tuż przed samym malowaniem. Dlaczego trzeba odtłuszczać meble? Zatłuszczone drewno może nierównomiernie pochłaniać farbę i inne środki, w związku z czym w efekcie, na jego powierzchni mogą pojawić się niechciane przebarwienia. Dlatego nie lekceważcie tego etapu – odtłuszczajcie meble zawsze podczas renowacji mebli. Czym odtłuszczać? My używamy benzyny ekstrakcyjnej.
4. Pomaluj farbą kazeinową
Malowanie farbami kazeinowymi jest dziecinnie proste. Potrzebujesz do tego płaskiego pędzla. Ważne, aby wymieszać dokładnie farbę przed malowaniem. Farba kazeinowa ma kremową konsystencję, doskonale kryje, niemalże od razu, co widać na filmie. Poczytaj poradnik o farbach kazeinowych. Na filmie podawaliśmy maksymalny czas schnięcia – 4 h, umieszczony na opakowaniu ale farba schła w mgnieniu oka. Farby nie rozcieńczamy, malujemy od razu.
Cała szafka została pomalowana odcieniem złocisty kłos Liberona, a szuflada odcieniem płowy migdał
5. Pomaluj farbą kazeinową drugi raz
Nasz mebel potrzebował dwóch warstw farby ale to jest zawsze kwestia indywidualna. Kolejną warstwę malujemy dopiero po wyschnięciu pierwszej. Producent zaleca aby odczekać 4 godziny ale farba jest sucha po niecałej godzinie. Po każdej warstwie możesz zmatowić powierzchnię papierem ściernym i odpylić.
6. Nakładaj wosk jasny
Woski pozwalają na szybkie i łatwe wykończenie powierzchni. Jeśli chcesz używać kolorowych wosków, najpierw użyj bezbarwnego. Wosk nakładamy przy pomocy kłębków bawełnianych, bawełnianej szmatki albo waty stalowej 000.
7. Nakładaj wosk ciemny i ścieraj nadmiar
Gdybyśmy bezpośrednio na farbę nałożyli ciemny wosk, wniknąłby on na tyle mocno w strukturę farby, że zmieniłby jej kolor i już nie dałoby się tego odwrócić. Tymczasem jasny wosk pomaga kontrolować efekt. Pamiętaj zatem: jasny wosk , a potem ciemny. Zawsze nadmiar ciemnego możemy zetrzeć bawełnianą szmatką z odrobiną jasnego wosku. Tak, jak to widzisz na filmie.
12. Wypoleruj
Po skończonym woskowaniu i wyschnięciu powierzchni (około 2-4 h) polerujemy. Można to zrobić szmatką, szczotką o sztywnym włosiu lub padem. Polerujemy krócej lub dłużej – w zależności czy chcemy, aby mebel był matowy czy błyszczący.
Masz jakieś pytania na temat tej metamorfozy. Napisz w komentarzu, chętnie odpowiemy. Cykl o renowacji mebli powstaje wspólnie z marką Liberon. Zobacz inne poradniki i tutoriale video w naszym cyklu.