Rustykalny wieszak z drewna – skandynawskie domki

by Monika Jurasik

Dziś projekt odlotowy – rustykalny wieszak z drewna – doskonały dla miłośników wnętrz z duszą, fanów stylu rustykalnego i skandynawskiego. Jest wprost idealny jako dekoracja na Boże Narodzenie, a także jako prezent na wiele okazji. Możesz na nim zawiesić różne dekoracje, nie tylko sezonowe. Zobacz nasz rustykalny wieszak z drewna, stworzony do zera – wszystko w jednym tutorialu krok po kroku.

rustykalny wieszak z drewna

Drewniane, stojące domki, zrobione przez nas w ubiegłym roku podbiły Wasze serca! Nie mogło być więc inaczej – w tym roku rozbudowałyśmy ten projekt w duchu zero warte – i powstał absolutnie genialny, rustykalny wieszak z drewna. Poniżej masz tutorial video z instrukcjami, jak to zrobić krok po kroku, a pod filmem opis.


Jeśli zastanawiasz się, czy musisz posiadać ogromne zdolności i doświadczenie, aby stworzyć podobną dekorację – odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie! Nasze projekty, jak i tutoriale do nich staramy się stworzyć w sposób zrozumiały i łatwy do odtworzenia nawet dla amatora! Ale zanim zaczniesz… Potrzebujesz kilku rzeczy! Jeśli lubisz z nami majsterkować – na pewno większość z nich (jeśli nie wszystkie!) masz już w domu!

rustykalny wieszak z drewna - malowanie farbami kredowymi

Rustykalny wieszak z drewna – co jest potrzebne?


– papier ścierny średniej grubości lub szlifierka
– farby kredowe lub kazeinowe (u nas Liberon) – kolory podamy Ci poniżej
– pędzle (również te cienkie do malowania detali w późniejszym etapie)
– wosk lub olej do zabezpieczenia
– włókno bawełniane lub szmatka z naturalnego materiału (len, bawełna)
– drewniane kantówki, deseczki, listewki (u nas różne elementy drewna, pozostałe po poprzednich projektach)
– linijka i ołówek
– piłka do drewna
– klej do drewna
– kilka haczyków
– wkrętarka lub śrubokręt (+ śruby na zawieszki oraz haki)
– młotek i gwoździki
– dwie zawieszki do mocowania / uchwyty meblowe
Opcjonalnie: drobne dekoracje florystyczne i ze sklejki, do dekoracji domków.

Okej, mamy już wszystkie potrzebne produkty! Od czego zaczynamy?

farby kazeinowe Liberon

Krok 1 – przycinanie elementów


Zaczynamy od odmierzenia i docięcia naszych kantówek. Pomyśl – jak duże mają być Twoje domki? U nas są to różne wysokości od 10 do 20 cm. Jeśli wiesz, gdzie powiesisz wieszak, zmierz dokładnie miejsce i wysokość domków. U nas zawisnęły pod półką i pomiędzy innymi wieszakami, dlatego mierzenie było konieczne. Dotnij kilka domków (u nas 5 szt)- pamiętaj, aby ciąć deski pod kątem, w tych miejscach „zamontujemy” później dach 😉

Dotnij także taką samą ilość deseczek (również pod kątem) na grubość ok. 1-2 cm. Tak, to właśnie będą daszki, oraz kilka prostych, cienkich listewek (max 1 cm grubości) na drzwi.


Przyłóż wszystkie domki do siebie – wymierz ich szerokość i na tej podstawie dotnij najdłuższą deskę. Zostaw kilka centymetrów na zwieszenia, które będą mocowane z tyłu deski. Kantówka może także być dłuższa, tutaj masz dowolność. Jeśli zostawisz przestrzeń możesz dodać inne elementy, na przykład choinki. To będzie nasza podstawa, do której w późniejszym etapie zamontujemy haki i zawieszki.

Krok 2 – przygotowanie do malowania


Kiedy nasze formy są już wycięte w odpowiednich wielkościach i ilości – drewno musimy przygotować do malowania. Jak to zrobić? Jeśli drewno jest surowe – wystarczy je odtłuścić i zmatowić papierem ściernym (lub szlifierką). Więcej o przygotowaniu do malowania przeczytasz tutaj JAK PRZYGOTOWAĆ MEBEL DO MALOWANIA?

Na deskach będziemy robić dwukolorową przecierkę. Wobec tego pomaluj deski na różne kolory – najlepiej ciemne na podstawie. Pamiętaj, aby daszki również pomalować na te same lub różne kolory.

Do pomalowania podstawy, domków i dachów wykorzystałyśmy

  • Liberon – farba kazeinowa antracytowa czerń
  • Liberon- farba kazeinowa głębia oceanu


Więcej o przecierkach przeczytasz tu JAK POSTARZAĆ I PRZECIERAĆ MEBLE?
Koniecznie też zobacz, co jeszcze „przetarłyśmy” z marką Liberon! 😉 Film akurat na czas schnięcia pierwszej warstwy farby!

Krok 3 – właściwe malowanie

Farba wyschła? Świetnie!
Nałóż teraz kolor jaśniejszy lub kontrastowy. Znów poczekaj aż farba wyschnie. Do pomalowania domków używałyśmy:

  • farba kazeinowa Liberon – błękit morza (podstawa i jeden domek)
  • farba kredowa Liberon – błękit północy
  • farba kredowa Liberon – gliniany szron
  • farba kazeinowa Liberon – egejski błękit (nasz ulubiony)
  • farba kredowa Liberon – eteryczna szarość


Tak przeschnięte (nie czekaj do czasu na ulotce, chyba, że nie przecierasz) deski delikatnie przecieramy mokrą bawełnianą szmatką – przede wszystkim na rogach i w wybranych miejscach na powierzchni. Kiedy zamierzony efekt zostanie osiągnięty, zostawiamy wszystko do wyschnięcia, według instrukcji producenta.

rustykalny wieszak z drewna DIY


Za pomocą młotka i gwoździków – przybij daszki oraz przyklej drzwi.

Możemy przystąpić do ręcznego domalowania detali – okna i inne elementy stworzysz z pomocą tych samych farb farb i cienkiego pędzelka.

malowane drewniane domki DIY

Krok 4 – klejenie


Kiedy domki są już gotowe – sklejamy je z naszą podstawą, czyli najdłuższą deską. Użyj kleju do drewna, będzie mocniejszy niż ten na gorąco. Możesz też mocować domki bardziej stabilnie, ale pamiętaj, że wszelkie łączniki spowodują odstawanie od ściany. Dlatego warto mocno przymocować do ściany podstawę a same domki wystarczy przykleić.
Teraz jest moment na zabezpieczenie dekoracji – woskowanie, lakier? Co wybierasz?
My użyłyśmy bezbarwnego wosku Liberon. Dlaczego woskujemy domki na końcu? Aby dobrze się przykleiły. Jeśli chcesz je stawiać luzem – pokryj domki woskiem po skończonym malowaniu – zrób to z każdej strony. Nie zapomnij o polerowaniu między woskowaniem. Więcej o woskowaniu mebli przeczytasz w tym poradniku

rustykalny wieszak z drewna


Następnie za pomocą linijki / miarki i ołówka – odmierzamy i zaznaczamy miejsca, w których przykręcimy haki, haczyki, gałki – co tam chcesz.
Mocujemy je za pomocą wkrętarki. Zamontuj również zawieszki meblowe z tyłu dekoracji.

rustykalny wieszak z drewna
rustykalny wieszak z drewna

Jeśli chcesz dodatkowo ozdobić swoje domki (tak jak u nas: wianek, serduszka oraz inne elementy ze sklejki) – również zrób to teraz za pomocą kleju do drewna.

malowane drewniane domki

Rustykalny wieszak z drewna – hit domu z duszą


Voila! Twoja dekoracja jest gotowa! Możesz na nim zawiesić lampki, bombki, girlandy albo wianek. A kiedy skończy się sezon, zmienić zawieszki. Specjalnie użyłyśmy uniwersalnych kolorów od Liberon aby dekoracja była ponadczasowa
Taki wieszak to nie tylko piękna ozdoba do Twoich wnętrz – to także naprawdę przemyślany i wyjątkowy prezent świąteczny dla bliskiej Ci osoby.

Koniecznie pochwal się efektem na naszej facebookowej grupie – Dom z duszą – jak urządzić wnętrza z duszą? gdzie w najbliższych dniach zrobimy dla Ciebie świąteczne warsztaty z malowania oraz wielkie świąteczne rozdanie farb Liberon, dlatego bądź z nami na grupie.

Coś nie jest jasne z opisu i zdjęć? Obejrzyj film, w którym krok po kroku pokazujemy każdy etap!

A ubiegłoroczne domki masz tu.

malowane drewniane domki
https://pozachodzie.pl/skandynawskie-domki-z-drewna-swieta-zero-waste/


You may also like