W naszym poradnikowym cyklu – samouczku renowacji mebli, prowadzonym wraz z ekspertami marki Liberon, przekonujemy Cię, że malowanie mebli jest bardzo proste! Ponadto, możliwe do wykonania w domowym zaciszu i nie wymaga posiadania nadzwyczajnych umiejętności. Uczyliśmy się już przygotowywania mebli do malowania, ściągania starych powłok, malowania farbami kredowymi i malowania farbami kazeinowymi. Dziś przyszła pora na wykonywanie na drewnie specjalnych efektów, tylko po to – aby sprawić, aby wyglądało ono na starsze. Spróbujemy zatem oswoić się z postarzaniem mebli… 🙂
Postarzanie przedmiotów – patyna
Na pewno wiesz, jak wygląda patyna. To taki rodzaj nalotu (śniedzi) na metalowych przedmiotach. W meblarstwie patynowanie daje podobny efekt – to technika postarzania drewna, co oznacza, że mebel w wyniku różnych zabiegów, powinien wyglądać na wiekowy, nadszarpnięty zębem czasu. Tym samym zyskuje charakter, oryginalność i nieco sentymentalny wygląd. Na pewno wiesz o co chodzi – zwykle taki postarzany mebel ma śnieżny osad, przetarcia albo opalizujące powierzchnie.
Efekt postarzania mebli można uzyskać na kilka sposobów, a najbardziej znane z nich to:
- przecierki
- bielenie drewna
- woskowanie lub pokrywanie patynami i pastami
- piaskowanie
- szczotkowanie
- spękania, a nawet imitowanie dziur po kornikach (!)
Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon radzi:
Metod stylizowania drewna na stare jest naprawdę bardzo dużo. Bardzo często też łączymy ze sobą poszczególne metody aby uzyskać, jak najciekawszy efekt. Niektóre techniki są bardzo proste, dlatego jest je w stanie wykonać nawet amator. Aby to zrobić dobrze, wystarczy odpowiednio przygotować mebel (o czym pisaliśmy już w tym poradniku) oraz stosować się do zaleceń producenta, umieszczonych na opakowaniu konkretnego produktu. Warto pracować na produktach z jednej linii lub marki, bowiem wtedy możemy mieć pewność, że są one ze sobą dopasowane i dobrze ze sobą „zagrają”. Ważne jest też nakładanie w odpowiedniej kolejności wybranych warstw. Na tym w zasadzie kończy się cała filozofia.
Zalety postarzania mebli:
- uszlachetnia mebel
- nadaje mu cech starości
- podkreśla indywidualność
- pasuje do wnętrz z duszą
- odmienia charakter
- odświeża
- konserwuje
- jest to metoda zwykle szybka i tania
Patynować można wszystkie meble, te całkiem nowe z sieciówek ale też meble już używane lub nadające się do renowacji. Mamy na rynku wiele profesjonalnych produktów, przeznaczonych do płaskich powierzchni mebla ale także do zdobień, frezowań, zagłębień. Zaczynajmy swoją przygodę z postarzaniem drewna od metod najprostszych czyli bielenia drewna, przecierek albo używania gotowych patyn. Zobacz jak udało nam się zmienić zwykłe krzesło z Jysk przy użyciu patyny. Krzesło w nowej wersji zostało stworzone podczas igrzysk DIY Liberona.
Czym można postarzać meble?
- bejcami
- farbami
- woskami barwiącymi
- patynami
- pastami
Patynowanie dla początkujących:
PATYNA
Patyna to bardzo przydatny i uniwersalny preparat. Można go wykorzystywać w wielu sytuacjach, nie tylko przy malowaniu mebli, ale także przy dekoracjach czy rękodziele typu decoupage. Podstawowym zadaniem patyny jest dodawanie lat ozdabianemu przedmiotowi. Patyny to gotowe do użycia produkty – różnią się konsystencją, przeznaczeniem i kolorem. Patyna, przeznaczona do mebli, jest preparatem wykończeniowym samym w sobie, nie można już na nią nakładać lakieru lub oleju. Najczęściej patyny nanosi się na mebel przy pomocy gąbki, bawełnianych kłębków, szmatki lub – dla uzyskania wyrazistszego efektu – pędzlem. Patyny są bardzo proste w aplikacji – tak, nawet dla amatora. Patynę można nakładać zarówno na powierzchnie malowane farbą kazeinową, jak i na meble bejcowane lub surowe drewno.
Pomaluj mebel farbą kazeinową. Najczęściej są to dwie warstwy farby. Pozostaw do wyschnięcia (około 2 godziny).
Nałóż patynę w wybranych miejscach. Bardzo cienka warstwa da nam subtelny efekt, więcej patyny to bardziej wyrazisty efekt.
Wypoleruj po wyschnięciu (około dwie godziny).
Cały tutorial video patynowania taboretu zobaczysz na naszym kanale youtube 14 lipca. Zasubskrybuj nasz kanał już dziś, aby nie przegapić emisji!
BIELENIE
Wosk wybielający nadaje drewnu klasyczny, biały kolor, patynuje oraz podkreśla jego słoje. Upiększa drewno o porach otwartych: dąb, kasztan, jesion, nadaje się do patynowania mebli sosnowych lub świerkowych. Nadaje meblom niepowtarzalny efekt dekoracyjny. Zamiast wosku białego, można też używać białej patyny.
Pomaluj mebel bejcą w wybranym kolorze i pozostaw do wyschnięcia. Możesz też zostawić mebel w stanie surowym.
Wetrzyj biały wosk w wybrane miejsca. Spod jasnej warstwy wosku powinna przebijać kontrastowa barwa bejcy
Wypoleruj po wyschnięciu.
PRZECIERANIE
Jak przecierać meble z użyciem farb kredowych, dowiesz się z tego poradnika. Video poradnik na ten temat pojawi się na naszym kanale Youtube już 7 lipca. Zasubskrybuj nasz kanał teraz, aby nie przegapić nowego odcinka.
WOSKOWANIE
Bardzo ładny efekt postarzania mebli można uzyskać dzięki woskom barwiącym.
Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon radzi:
Woski barwiące mają spełniać dwie role. Przede wszystkim konserwują drewno, utrwalają efekt malowania, ale także pozwalają na osiąganie na meblach ciekawych efektów postarzających.
Woskowanie mebli ciemnym woskiem, wydaje się na początku dość przerażające, ale bez obaw – możemy wykonać to samodzielnie! Co najważniejsze, proces jest odwracalny – jasnym woskiem możemy zetrzeć nadmiar ciemnego wosku (zanim wyschnie!). Warto eksperymentować z takimi preparatami jak kolorowy wosk, bo efekty mogą nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Woski są bardzo wydajnymi preparatami. Jedna puszka starcza na sporo meblowych metamorfoz.
Zobacz, jak krok po kroku wykonać aplikację ciemnego wosku na meblu malowanym farbą kazeinową. Ten tutorial video pojawi się już 30 czerwca na naszym kanale Youtube!
Jeśli masz pytania na temat patynowania mebli, napisz w komentarzu. Bardzo chętnie, wraz z ekspertami marki Liberon, odpowiemy na wszystkie. A już dziś zapraszamy na kolejne poradniki z naszego cyklu „Samouczek renowacji mebli”!