Wieniec adwentowy [Boże Narodzenie w skandynawskim stylu]

Wieniec adwentowy [Boże Narodzenie w skandynawskim stylu]

Ogień i świece mają w  wielu kulturach znaczenie magiczne, a jeszcze częściej religijne. Germanie palili ogniste kręgi, o zapalaniu świec czytamy  w Starym Testamencie, Żydzi używają ich podczas święta Chanuka ,
Dla chrześcijan – są symbolem Jezusa i oczekiwania na Niego. Katolicy znają je z nabożeństw – zdobią  wtedy ołtarz . Nic więc dziwnego, że znajdziemy je także w wieńcach adwentowych przed Bożym Narodzeniem.

„Wynalazcami” wieńca adwentowego są ewangelicy – według podań historycznych  pastor Johann Hinrich Wichern, który chciał urozmaicić sierotom z przytułku – czas spędzamy na modlitwie. Początkowo świec było więcej, 24 – tyle ile dni do Bożego Narodzenia, dopiero potem – dla wygody – ich liczbę zredukowano do czterech. Zapalane były w każdą niedzielę adwentu.

Zwyczaj rozprzestrzenił się dość szybko na całą Europę i mieszał z kulturami, z którymi się stykał. W Polsce wieńce adwentowe pojawiły się na początku XX wieku, rzekomo we Wrocławiu.

Uwaga! – w Danii dopiero dziesięć lat później.

Tymczasem dziś – nieliczni polscy katolicy przygotowują w czasie Adwentu wieniec, podczas gdy w Skandynawii – u protestantów – wieńce można zobaczyć prawie w każdym domu.

W zależności od kraju- wianki wykonuje się z gałązek świerku (Niemcy i Skandynawia), jodły lub sosny. Zawsze mają cztery świece, zwykle białe lub czerwone (w Polsce czasem fioletowe). W niektórych krajach wykorzystuje się dodatki: szyszki, czerwone owoce, wstążki, bombki.  Zapalane są kolejno w cztery niedziele adwentu . Świece  płoną w czasie modlitwy, wspólnych posiłków i spotkań towarzyskich. ( w pierwszym tygodniu   jedna, potem dwie, itd) . W Wigilię oczywiście zapala się wszystkie cztery.
Wieniec w wielu krajach zawieszany jest na drzwiach wejściowych oraz w miejscu gdzie się jada posiłki (niekoniecznie w salonie:)). Ma za zadanie integrować rodzinę, przypominać o  modlitwie i oczekiwaniu narodzin Boga, a potem się z tego cieszyć.

We współczesnych wnętrzach spotykamy wiele nowoczesnych wersji wieńca adwentowego, wykonywanych z różnych materiałów (drewna, metalu, szkła, mchu), z kolorowymi świecami i dodatkami: drewnianymi albo tekstylnymi. Nierzadko cztery świece umieszcza się po prostu w naczyniach (misach, kubkach). Zwykle brakuje w nich świerkowych gałązek, choć dla ewangelików czy protestantów ta modyfikacja jest nie do pomyślenia:). Przy wyborze wieńca, warto zwracać uwagę nie tylko na jego design i dopasowanie do wnętrza ale przede wszystkim pamiętać, o jego „roli”. Możemy kupowanie lub przygotowanie wieńca wykorzystać na integrację, wspólną zabawę, opowiedzenie dzieciom o istocie Świąt, a nawet na chwilę zadumy i zwolnienia biegu.

Poniżej przegląd wieńców adwentowych (tych tradycyjnych i tych nowoczesnych, Źródła zdjęć znajdziecie tu:

O nas

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blog, prowadzony przez mamę i córkę, o tym, jak urządzić dom z duszą.

Top Content