Zdobimy plaster drewna – DIY

Zdobimy plaster drewna – DIY

Plasty drewna od dłuższego czasu wykorzystywane są jako eko-dekoracje przyjęć. Wykorzystywane zwykle w naturalnej formie, doskonale sprawdzają się jako podkładki pod talerze albo elementy stroika. Możliwości na wykorzystanie takich plastrów jest mnóstwo, a u nas dziś wersja artystyczna i na kolorowo.Ten plaster powstał podczas igrzysk DIY, organizowanym przez Majsterki. Jednym z zadań igrzyskowych było zdobienie ramek i plastrów drewna właśnie. Wiele osób wykorzystywało gotowe szablony i nanosiło go na plaster, więc postawiłyśmy na nasz wyróżnik.  Monika na co dzień maluje ręcznie koszulki, więc jej naturalny talent został wykorzystany także i teraz.

Pragnę jednak podkreślić, że nie musisz malować ręcznie aby równie dobrze ozdobić taki plaster, dlatego nie zrażaj się na początku i nie mów „ja tak nie umiem”.

 

Do wykonania ozdoby wykorzystałyśmy:

Środek malujemy farbą kazeinową lub kredową. Robimy to pędzlem. Postaraj się to zrobić bardzo równo. Jeśli masz problem z wprawnymi ruchami pędzelka – obrysuj sobie najpierw kształt ołówkiem.

Porada: Farba kazeinowa to rodzaj farby kredowej, tak zwana farba mleczna, która powstaje na bazie kazeiny. Jest doskonała jako baza pod inne warstwy, a także do przecierek. Plusem tej konkretnej farby kazeinowej od Liberon, jest to, że ma małe, podręczne opakowania i kilkanaście kolorów do wyboru, co przy takich pracach, jak nasze jest wprost idealnym rozwiązaniem. Nie musisz kupować litra farby od Autentico czy Annie Sloan, z odpowiedzialnym planem co jeszcze pomalujesz, tylko możesz poszaleć kolorystycznie. Sama konsystencja farby jest bardzo fajna, nakłada się dobrze, a kolory są naprawdę ładne.

Drugi krok (po wyschnięciu podstawy) to nakładanie właściwego wzoru. Niebawem przygotujemy wpis, jak stworzyć własny szablon, a tymczasem skorzystaj z gotowego szablonu. Szablon przyklejamy taśmą malarską aby się nie przesunął i przy pomocy gąbki nanosimy wzór. Oczywiście Monika namalowała jelenia ręką, ja nie potrafiłabym. Zacznij od mniej ambitnych wzorów: kwiatków, bratków albo geometrycznych wzorów

Porada: Dobre tapowanie polega na delikatnym przykładaniu gąbki na szablon. Zanim wykonasz pierwszy ruch, wykonaj kilka ruchów z boku, „na brudno” aby pozbyć się nadmiaru farby. Do tapowania możesz wykorzystać zwykłą (nową) gąbkę kuchenną.

Ostatnim elementem tego projektu jest dopracowanie szczegółów. W tym wypadku było to:

  • domalowanie listków
  • domalowanie płatków
  • domalowanie cieni na jeleniu

Na koncowym etapie, przy pomocy farb metalicznych powstawały ostatnie kreski, tak zwana wizja artysty.

Po bardzo dokładnym wyschnięciu nałożyłyśmy wosk, wcierając go bawełnianą szmatką i polerując.

Malowanie takich plastrów drewna może sprawić naprawdę wiele frajdy. Popróbuj, pobaw się z dzieckiem. Przypuszczam, że spędzicie naprawdę bardzo kreatywnie ten czas.

Sam plaster może być podkładką pod talerz, choć na pewno zyska także uznanie jako obrazek lub inny element wiosennej dekoracji w Twoim domu.

Zobacz inne nasze wiosenne tutoriale

Leave a Comment

O nas

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blog, prowadzony przez mamę i córkę, o tym, jak urządzić dom z duszą.

Top Content