Zieleń we wnętrzach – inspiracje

by Dom z duszą

Zieleń jest modna we wnętrzach od paru lat i coraz odważniej stosujemy ją w swoich domach. Zobacz najprostsze sposoby na to, jak wprowadzać zielone dodatki do domu, dokonując przy tym mniejszej lub większej metamorfozy pomieszczenia.

Zieleń to przyjazny nam kolor: działa odprężająco, uspokaja i odstresowuje. Zielone dodatki do domu można wprowadzać stopniowo, dzięki temu łatwo ocenimy, czy jest nam po drodze z kolorem zielonym. Zawsze można powiedzieć STOP aby nie przytłoczyć się zielonymi odcieniami, bo tak jest to możliwe – zielony może zadziałać przytłaczająco. Zobacz najprostsze sposoby na wprowadzenie zielonego do swojej przestrzeni.

Zieleń we wnętrzach – ściany

W sumie zaczynamy od końca, bo zielona ściana to rozwiązanie dla odważnych i zdecydowanych i powinno się to robić dopiero wtedy, kiedy pokochasz zielony. Przemalowanie najlepiej zacząć od jednej ściany albo nawet kawałka ściany. Ciemna, butelkowa zieleń to kolor niezwykle piękny ale pamiętaj, że może także optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Dlatego zacznij od odcieni jaśniejszych, np. szałwi.

zieleń we wnętrzach zielone ściany
fot.
zieleń we wnętrzach zielone ściany
fot
zieleń we wnętrzach zielone ściany
fot
fot.

Zielenie na ścianach dobrze wyglądają w salonach, gabinetach, domowym biurze. Nadają dostojny ale nieco ciemny klimat. Dlatego najczęściej w dodatkach rozjaśnia się taką zieleń złotem (w stylu glamour) lub innymi kolorami (w stylu boho).

My bardzo ostrożnie podchodziłyśmy do pomysłu zielonej ściany. Pomieszczenie u nas nie było duże, ma około 6 m2. Dlatego u nas zapadła ostrożna decyzja: robimy lamperię w kolorze butelkowej zieleni, a resztę rozjaśniamy dodatkami.

Zieleń we wnętrzach – Sofy i fotele

Ciemne sofy oraz kolorowe pojedyncze fotele widzimy w propozycjach wnętrzarskich od jakiegoś czasu. Co ciekawsze nie kupujemy już kompletów, tylko meble w jednym pomieszczeniu mogą być w różnych kolorach i innego rodzaju. Fotel zwykle ustawiamy w kąciku relaksu: wśród kwiatów, przy biblioteczce, lampie lub stoliku z robótkami ręcznymi. Sofa natomiast zajmuje zwykle centralne miejsce w salonie. Ciemne meble doskonale wyglądają na tle jasnej ściany, w towarzystwie roślin ale także na tle tapet lub ciemniejszych ścian, także zielonych. Jeśli masz małe pomieszczenie, lepiej zielony mebel ustawiać na tle jasnych ścian.

zieleń we wnętrzach zielone ściany
fot
fot.
fot.
fot.
fot.
fot.

Zieleń we wnętrzach – Krzesła, krzesełka

Zielone krzesła to chyba najszybszy i najmniej inwazyjny sposób na wprowadzenie do pomieszczenia zielonego mebla. Rzecz jest niewielka, obroni się jako pojedyncza sztuka i możemy samodzielnie takie krzesło stworzyć, a raczej przetworzyć. Wystarczy je przemalować. Na rynku jest olbrzymia oferta farb do malowania drewna, także w kolorach zielonych. Taką metamorfozę przeprowadzisz w kilka godzin.

zieleń we wnętrzach
fot.
fot.
zieleń we wnętrzach
fot.
zieleń we wnętrzach
fot.

Na zdjęciach powyżej macie stare krzesła drewniane, patyczaki i inne. Takie najłatwiej przemalowywać i dawać im drugie życie. Krzesła jednak nie muszą być starodawne, nie każdy przepada za takim stylem. Jeśli lubisz bardziej nowoczesne rozwiązania lub eleganckie wersje krzeseł, możesz kupić gotowe krzesła, pokryte welurem lub inną elegancką tkaniną lub po prostu krzesła w nowoczesnym designie z tworzywa. Dobrym rozwiązaniem będą też taborety i zielone pufy.

zieleń we wnętrzach krzesła
zieleń we wnętrzach pufa
fot.
fot.

Zieleń we wnętrzach – Fototapety i tapety

Ciekawym pomysłem, alternatywnym do malowania ścian są tapety i fototapety. Nie musisz tapetować całej ściany, możesz to zrobić na niewielkim jej fragmencie, nad lamperią albo we wnęce. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązania potrzebują przestrzeni – fototapeta nie lubi zagraconych pomieszczeń, jest przeznaczona do lżejszych i większych wnętrz.

zieleń we wnętrzach
fot
fot
zieleń we wnętrzach
fot
zieleń we wnętrzach inspiracje
fot
zieleń we wnętrzach tapeta
fot

Czy wiesz, że zieleń nie tylko uspokaja ale też podnosi kreatywność? Dlatego mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu z inspiracjami, poczujesz motywację do zmian i wymyślisz wiele ciekawych rozwiązań z kolorem zielonym w roli głównej. A my już szykujemy dla Ciebie cześć drugą, w której znajdziesz pomysły na kafle, plakaty, naczynia i inne meble – oczywiście w kolorze zielonym.

Wpis powstał we współpracy ze sklepem Edinos

Z tej okazji otrzymujecie kod rabatowy: edinos50

A już od 14 września na naszej facebookowej grupie możecie wygrać pufę w kolorze butelkowej zieleni

zieleń we wnętrzach pufa

You may also like

Leave a Comment