Zioła na balkonie – jak zrobić ogródek ziołowy (recykling szafki)

Zioła na balkonie – jak zrobić ogródek ziołowy (recykling szafki)

Zioła na balkonie to coraz popularniejsza forma uprawy tych roślin w domu. Jest wiele zalet posiadania takiego rozwiązania: pięknie wygląda, jest prosty w obsłudze oraz masz świeżą dostawę zielonych ziół. Dlatego dziś pokażemy Ci, jak zrobić oryginalny ogródek ziołowy w starej szafce.

Zioła na balkonie czy zawsze w doniczkach?

Zioła w doniczkach lub skrzynkach to najprostszy sposób na ziołowy ogródek ale dla nas jest zbyt nudny. Do wszystkiego staramy się wykorzystywać rzeczy, które już posiadamy w domu, przetwarzać je adekwatnie do kontekstu. Tak było tym z pomocnikiem kuchennym, który już raz został stojakiem na kwiaty.

Zobacz wpis poniżej na blogu (kliknij w obrazek)

Zobacz, jak ratowałyśmy wózek kuchenny

Tym razem jednak wózek dożył już swoich dni. Mamy coraz więcej roślin i nowe rozwiązania na nie. Czy zatem mebel powinien trafić na śmietnik albo w inne ręce? Mógł ale pomysł na niego był inny. Powstał ogródek ziołowy – poniżej zobacz całe wideo, z którego krok po kroku dowiesz się, jak przerobić stary mebel na oryginalne miejsce na zioła. Pod filmem znajdziesz jeszcze niżej opis całej metamorfozy oraz kilka praktycznych uwag o uprawie ziół.

nowy film jak zrobić zielnik na balkonie

Co jest potrzebne?

Jak zobaczysz na filmie, ja podeszłam do tematu trochę po macoszemu ale Ty zrób to porządnie.

Potrzebujesz:

  • mebla z szufladami
  • ziemi doniczkowej do warzyw lub ogrodowa
  • drenażu – dwucentymetrową warstwą drobnych kamyków, pokruszonej cegły lub keramzytu
  • agrowłókniny lub folii ogrodniczej
  • ziół
  • opcjonalnie – nietoksycznych farb i lakieru

Dlaczego to wszystko jest takie ważne? Ano dlatego, że uprawiasz żywność. Coś, co włożysz do ust nie tylko Ty ale także Twoje dzieci. Dlatego unikałabym robienia wyściółki z folii (worków na śmieci jak na filmie) albo malowania drewna farbami bez atestów. Jedzenie, które uprawiasz w domu musi być przede wszystkim zdrowe.

zioła na balkonie

Zioła na balkonie – co po kolei?

Najpierw zdemontowałam niepotrzebne elementy mebla: zdjęłam blat. Początkowo miałam pomysł aby wytłuc kafelki z tego blatu. Tym samym pozostałaby mi solidniejsza konstrukcja ale ostatecznie zrezygnowałam z tego, bo kosztowałoby mnie to zbyt wiele energii. Odkręciłam blat i wyrzuciłam.

Wszystkie elementy niekolorowe – pomalowałam farbami z atestami dla małych dzieci, a potem polakierowałam lakierem nietoksycznym. Nie chciałam aby razem z deszczem, chemia spływała do ziemi.

Teraz nastąpił najsłabszy element mojego projektu. Nie miałam zbyt dużo agrowłókniny i drenażu, więc użyłam worków na śmieci oraz potłukłam doniczkę. To nie było najlepsze i docelowe rozwiązanie. Folia potrzebna jest do tego aby cała woda nie wsiąkała w drewno, natomiast za duża szczelność pojemników może powodować gnicie korzeni, dlatego agrowłóknina jest dobrym rozwiązaniem. No i wierzę, że jako produkt ogrodniczy jest przeznaczony do tego i odpowiednio atestowany. Mocujemy ją takerem lub taśmą izolacyjną. Drenaż jest także bardzo ważnym elementem takich nasadzeń, powinien być około 2 cm, a nie tak, jak widzisz u mnie na filmie – mój nawet nie przykrył dna. Nie rób podobnie w domu:) Czasem sama chęć nakręcenia filmu dla Was kończy się taką chałturką. Wybaczcie. Ostatnim elementem jest nasypanie ziemi, przeznaczonej do ziół i warzyw.

W moim ziołowym ogródku znalazły się bazylia, tymianek, pietruszka, a poza filmem dołączyła jeszcze mięta oraz szczypiorek.

zioła na balkonie
zioła na balkonie

Zioła bardzo dobrze się przyjęły, choć rosną na najbardziej słonecznym balkonie, gdzie słońce jest niemalże cały dzień. Mimo, że zdecydowana większość ziół lubi stanowiska słoneczne, szczególnie gatunki o drobnych listkach – to i jak bałam się tego, że się spalą na słońcu. Podlewam jest bardzo wcześnie rano albo późno wieczorem. Robię to codziennie.

zioła na balkonie

Zioła na balkonie nie mogą mieć za sucho. Silne słońce przez większość dnia powoduje szybkie wysychanie podłoża i popatrzenia liści ziół – musisz na to uważać. Obfite podlewanie albo na zmianę ekstremalne przesuszenie ziemi, naraża rośliny na silny stres. Dlatego najlepiej podlewaj zioła regularnie i rozważnie, najlepiej zawsze o tych samych porach dnia.

zioła na balkonie

Dowiedz się jakie zioła na balkonie można sadzić razem, obok siebie i skomponuj idealny zestaw ziół. Poczytaj o wymaganych warunkach poszczególnych gatunków, zanim umieścisz je obok siebie. Do nawożenia roślin nie stosuj żadnych sztucznych nawozów, ponieważ toksyny kumulują się w liściach. Jeśli zechcesz przezimować zioła w domu, wynieś je do jasnego ale chłodnego pomieszczenia. Lekko je podlewaj aby ziemia w doniczce całkowicie nie wysychała.

Jestem zadowolona z mojego ziołowego ogródka na balkonie, tym bardziej, że zasadziłam także szczypior oraz pomidory i poziomki. Zobaczymy jak rozwinie się uprawa w kolejnych sezonach.

warzywa na balkonie

Jeśli lubisz przerabiać meble do takiego nieoczywistego wykorzystania, zobacz jak przekształcić krzesło na kwietnik na pelargonie

O nas

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blogerki wnętrzarskie & DIY

Blog, prowadzony przez mamę i córkę, o tym, jak urządzić dom z duszą.

Top Content